1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taşıma-iş Sendikası: "tümtis'in İddiaları Topyekun Karalamadan İbarettir"

Taşıma-iş Sendikası: "tümtis'in İddiaları Topyekun Karalamadan İbarettir"

Taşıma-iş Sendikası: tümtisin İddiaları Topyekun Karalamadan İbarettir
A+A-

Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Ali Kayabaşı, "İşçinin nezdinde kredisi kalmadığı anlaşılan Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) gereksiz bir mugalata gösterisi ile DHL işçisinin

Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Ali Kayabaşı, "İşçinin nezdinde kredisi kalmadığı anlaşılan Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) gereksiz bir mugalata gösterisi ile DHL işçisinin sendikal tercihini etkilemeye çalışmaktadır. TÜMTİS'in iddiaları topyekun karalamadan ibarettir. DHL işçisinin gönlünde yer alan sendikamızın örgütlenme çalışmaları bu açıklamalarla baltalanmaya çalışılmaktadır. Şu açıkça bilinmelidir ki, DHL işçisi TÜMTİS'in tekelinde değildir" dedi.
Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Kayabaşı, yaptığı yazılı açıklamada, 5 Ocak 2013 tarihli gazetelerde sendikaları hakkında doğru olmayan bilgilere yer verilerek, saldırgan bir üslupla yapılan bazı açıklamaların sütunlara taşındığını kaydetti. Kayabaşı, Taşıma-İş Sendikası'nın Kasım 2012 tarihinde kuruluş dilekçesini yasal düzenlemeler çerçevesinde ilgili makamlara sunarak kurulduğuna dikkat çekerek, "Çalışma Bakanlığı'na kayıtlı resmi bir sendikadır. Taşıma-İş Sendikası, 6356 sayılı Kanu'nda sendikaların kuruluşuna ilişkin bütün prosedürler eksiksiz olarak yerine getirilerek kurulmuştur. Sendikamız iş kolunda çalışanlardan gelen yoğun talepler üzerine iki yıllık bir altyapı çalışması sonucunda kurulmuştur. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde yoğun bir örgütlenme çalışması yürütmektedir" ifadelerini kullandı.
Taşıma-İş Sendikası'nın HAK-İŞ'in köklü sendikal vizyonuna gönül veren emekçiler tarafından kurulduğunu kaydeden Kayabaşı, sendikalarının kanun gereği altı ay içinde birinci olağan genel kurulunu gerçekleştireceğini belirtti. HAK-İŞ Konfederasyonu'na üyelik konusunda gerekli çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Kayabaşı, şöyle devam etti:
"İşçinin nezdinde kredisi kalmadığı anlaşılan TÜMTİS, gereksiz bir mugalata gösterisi ile DHL işçisinin sendikal tercihini etkilemeye çalışmaktadır. TÜMTİS'in iddiaları topyekun karalamadan ibarettir. DHL işçisinin gönlünde yer alan sendikamızın örgütlenme çalışmaları bu açıklamalarla baltalanmaya çalışılmaktadır. Şu açıkça bilinmelidir ki, DHL işçisi TÜMTİS'in tekelinde değildir. DHL işyerlerini sendikalarının örgütlülüğünün gerçekleştiği, TİS yapma yetkisinin bulunduğu, TİS imzaladıkları bir işletme varmış gibi gören TÜMTİS sendikasının bu tek tipçi ve antidemokratik yaklaşımı, sendikal anlayışlarının açık bir göstergesidir. Kendilerini işkolunun tek hakimi ve sahibi gibi görmektedirler. Bu anlayış sendikal rekabete tahammüllerinin olmadığının açık bir ispatıdır. Sendikacılık dışında her şeyle uğraşan bu zavallı güruhun tehditleri ve baskıları bizleri yıldıramayacaktır. Sendikacılığı çatışma, kavga ve slogan atmaktan ibaret gören bu anlayışın artık alıcısı kalmamıştır. DHL lojistik işçisine Taşıma-İş Sendikamız yepyeni bir vizyonla hizmet etme gayreti içindedir. Atılan iftiralar, yanlış ve kasıtlı propagandalar bizi örgütlenme azminden geri bırakmayacaktır."
Kayabaşı, örgütlenmelerinin bütün engellemelere rağmen hız kesmeden devam edeceğini ifade ederek, "En kısa zamanda DHL işyerlerinde yetki alınıp, TİS yapma imkanını elde edecektir" dedi.
(BC-CC-Y)

09.01.2013 16:27:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT