1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taşerona Kadro ve Kıdem Müjdesi: Gözler 65. Hükümette

Taşerona Kadro ve Kıdem Müjdesi: Gözler 65. Hükümette

Taşerona Kadro ve Kıdem Müjdesi: Gözler 65. Hükümette
A+A-

İşçi ve işverenin gözü 'kıdem tazminatı' ve 'taşeron' düzenlemesinde. Teknik çalışmaları tamamlanan bu iki düzenlemenin, 65. hükümetin üzerinde duracağı "ilk çalışmalar" olması bekleniyor.

Çalışma hayatıyla ilgili gündemden düşmeyen iki düzenlemede gözler 65. hükümette.

Aralık ayında açıklanan “3 aylık reform” paketinde yer alan 'taşeron işçilerin kadroya alınması' ve 'kıdem tazminatı' 65. hükümet tarafından hayata geçirilecek.

"KIDEMDE TEKNİK ÇALIŞMA TAMAMLANDI"

Yeni hükümette de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini sürdürecek olan Süleyman Soylu, geçen hafta yaptığı açıklamada kıdem tazminatı düzenlemesinin teknik çalışmalarının tamamlandığını ve 65. hükümet tarafından kamuoyuna duyurulacağını açıklamıştı.

Mevcut kıdem tazminatı uygulamasıyla çalışanların yüzde 86'sının tazminat alamadığını belirten Soylu, "Gerek çalışanlarımız, gerek işverenlerimizin çok net bir şekilde, kendi var olan durumlarını net ve iyi görebileceği bir çalışma oldu" açıklamasını yapmıştı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK

Önceki gün hükümet programını açıklayan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ise konuyla ilgili olarak, “İş güvenliği ve kıdem tazminatı hususları tüm sosyal taraftarlarla görüşülerek çalışanın hak ve hukuku gözetilmek suretiyle birlikte çözüme kavuşturulacak” demişti.

TAŞERON İŞÇİ DÜZENLEMESİ

Kamuda çalışan 720 bin işçiyi ilgilendiren 'taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesi' de sırada bekleyen bir diğer önemli düzenleme.

Taşeron işçilerin hangi statü ile kamu kurumlarında istihdam edileceği henüz net değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu'nun konuyla ilgili son açıklamalarına göre, kamuda çalışan taşeron işçilerin, kadroya geçerken 'özel sözleşmeli personel' olarak niteleneceği yönünde... 

İŞ DÜNYASI REFORMLARIN DEVAMINI İSTİYOR

Öte yandan yeni kabine ve ekonomi yönetiminden memnun olan iş dünyası, 64. hükümet tarafından açıklanan eylem planının tamamının zaman kaybetmeden hayata geçirilmesini istiyor. 

A+A-

HABERE YORUM KAT