1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taşeron işçiye kadroda son durum

Taşeron işçiye kadroda son durum

Taşeron işçiye kadroda son durum
A+A-

Taşeron işçiye kadro için yapılan düzenlemede sona gelindi. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, kapsamda 720 bin taşeron işçi bulunuyor.

700-720 bin arasındaki Taşeron işçi hükümetten gelecek açıklamaya kilitlenmiş durumda. Taşeron işçilere kadro haberleri gündemi uzun bir süredir meşgül etmekte. Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren Taşeron işçilerin kamuya alınmasına yönelik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

Son olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Önceki hükümet döneminde başlatılan çalışmalar aynı şekilde devam etmektedir" diye konuştu.

Taşeron işçilerin kadro için meraklı bekleyişi devam ediyor.

TAŞERONDA ASKERLİK DÜZENLEMESİ

1 Kasım'dan önce çalışan ve askere gitmesi nedeniyle yerine bir başka personel alınan varsa her ikisi de kadroya geçebilecek. İş akdi feshedildikten sonra dava açıp kazananların durumu da çözüme kavuşturuldu. İş davasını kazananların 1 Kasım öncesinde çalışıyor olmaları halinde işe iadesi yapılacak.

Edinilen bilgilere göre 2 konu hakkında henüz karar verilemedi. Memur ve işçi emeklilerinin yeniden kadroya alınması için yasal düzenleme gerekiyor. Ekonomi yönetimi konuya sıcak bakmıyor.

TAŞERONDA HAK KAYBI OLACAK MI?

Tasarının ilk halinde 1 Kasım 2015'ten önce işe girenlerin düzenlemeden yararlanacağı yer alsa da bu tarihten sonra işe girenlerin de kamuya alınabileceği ifade ediliyor. Çalışmanın genişlemesiyle kamuya alınacak toplam taşeron sayısı 900 bini bulacak.

Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının son şeklini vermedikleri çalışmaya yönelik aynı işi yapanların farklı ücret almaları nedeniyle maaş adaletsizliğine yol açabileceğine yönelik eleştiri yapılıyor.

Taslağın son halinde veya Meclis sürecinde 1 Kasım sonrasında işe başlayanların da düzenlemeye dahil edilmemesi halinde kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel kamuda 'Özel Sözleşmeli Personel' pozisyonunda istihdam edilecek.

Taşeron işçilerin kıdem tazminatında hak kaybı olmayacak. Kıdem tazminatı devlet garantisi altında olduğu için öncelikli olarak kadroya alındığı kuruma geçiş yapılacak. Kapsama giren personelin, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunması gerekiyor. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra güvenlik araştırmaları yapılacak.

3 YILLIK SÖZLEŞME VE SINAV ŞARTI

Kamuda istihdam edilecek 'Özel Sözleşmeli Personel' pozisyonunda üçer yıllık sözleşme yapılacak. 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

BAKAN AĞBAL, O İDDİALARI YALANLADI

Bakan Ağbal, son günlerde bazı basın yayın organlarında, "taşeron çalışanlarının kamuya geçişine" yönelik yapılan yorum ve haberlere Twitter hesabından cevap verdi.

Söz konusu haber ve yorumlarda taşeron çalışanlarının kamuya geçişine ilişkin çalışmaların durdurulduğu ve yeni bir çalışma başlatılacağına yer verildiğine işaret eden Ağbal, "Bu haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Önceki hükümet döneminde başlatılan çalışmalar aynı şekilde devam etmekte ve açıklanan takvime uygun bir şekilde yürütülmektedir" ifadelerine yer verdi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'DAN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da, "Taşeron konusunda hiçbir şekilde çalışmamız yön değiştirmemiştir. 2016 yılının sonuna kadar bu çalışmamızı tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz.

Birçok geceler sabahlara kadar Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ile hep birlikte hem meselenin pratik yönünden hem hukuki yönünden biraraya gelip, çözüm üretmeye çalıştık. Çalışmalarımızın büyük bir bölümünü tamamladık" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT