1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tarsus, Kültür Turizmi Zirvesi Ve Fuarı'nda Tanıtıldı

Tarsus, Kültür Turizmi Zirvesi Ve Fuarı'nda Tanıtıldı

Tarsus, Kültür Turizmi Zirvesi Ve Fuarında Tanıtıldı
A+A-

Mersin'in Tarsus ilçesi, Ankara'da düzenlenen Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı'nda tanıtıldı. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bakanların ve bilim adamlarının yanı sıra çok sayıda turizm

Mersin'in Tarsus ilçesi, Ankara'da düzenlenen Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı'nda tanıtıldı.
Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bakanların ve bilim adamlarının yanı sıra çok sayıda turizmcinin bulunduğu zirvede, 'Kültür Turizminde Başarılı Uygulama Örnekleri' konulu panelde Tarsus'u anlattı.
Tarsus'un artık marka kent olma yolunda çok büyük mesafe katettiğini söyleyen Kocamaz, Tarsus'u kısa süre tanıtmanın imkanı olamayacağını vurguladı. Kocamaz, "Tarsus Türkiye'nin en eski kentlerinden birisi. Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanıyor diyorduk ama son 6 ay içerisinde yapılan incelemeler ve kazılar neticesinde geçmişi en az 12 bin yıl öncesine dayandığı bilimsel olarak ta ispat edildi. Dolayısıyla dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin buluşma noktası Çukurova'nın başkenti, ipek yolu üzerinde Anadolu'ya açılan Gülek Boğazının sınırları içerisinde bulunduğu Adana ile Mersin'in ortasında ama onlardan çok daha eski, çok daha kültür değerlerine sahip önemli bir kent. Tarsus Aziz Paul'la Hıristiyanlığı, Danyal peygamberle Museviliği, yedi uyurlar mağarası yani Eshab-ı Kehf'le de ki; Kuran'da da söyleniyor, Müslümanlığın önemli bir merkezi. Yine İncil'de sözü edilen önemli bir kent Saint Paul'un doğduğu yer. Tarsus gerçekten tarih boyunca bir cazibe merkezi olmuş önemli bir kent. Merkez nüfusu 242 bin Türkiye'nin müstakil en büyük ilçesi ve ne kadar biz sesimizi bir türlü duyuramasak da bir çok ilin dört beş tanesi bir Tarsus etmeyecek kadar nüfusa sahip" dedi.
(ERY-Y)

21.12.2012 11:34:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT