1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım Ve Hayvancılık Sektörü Destek Bekliyor

Tarım Ve Hayvancılık Sektörü Destek Bekliyor

Tarım Ve Hayvancılık Sektörü Destek Bekliyor
A+A-

Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde tarım ve hayvancılık sektör değerlendirme toplantısı yapıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Ziraat Bankası, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) temsilcileri de hazır bulundu.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, özellikle hayvancılık sektörünü çok önemsediklerini belirterek, “Bugün 12. sektör değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Hayvancılık sektörü ilimiz için çok önemli bir potansiyeldir. Ancak sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle maalesef bu sektörde istenilen düzeyde değiliz. Potansiyelimizi kullanamıyoruz.

 

Bunun için bir araya gelmeliyiz. Sorunlarımızı doğru tespit etmeliyiz. Bunun için öncelikle özellikle sektörün içinde olan sektör temsilcileri bizlere yaşadıkları sorunları anlatmasını bekliyoruz” dedi. Karaman, kamuoyunun ve özellikle basının dile getirdiği kent içindeki ahırların büyükşehir statüsü kazanan Van için olumlu bir durum yansıtmadığını belirterek “Van şehir merkezindeki ahırların tespit edilmesine yönelik DAKA’ya sunduğumuz projemiz kabul edildi. Şuan uzmanlarımız alanda çalışma yapıyorlar.

 

Projede amaç doğru tespitler yapmaktır. Kentte kaç ahır var, ahırlardaki hayvan sayısı, hangi şartlarda beslendikleri gibi verileri topluyoruz. Daha sonra bu ahırların nerede konumlandırılacağı, nasıl bir proje ile bir araya geleceği üzerinde çalışıyoruz. Ancak tüm bu çalışmaları yaparken sizlerden destek bekliyoruz.

 

Sizin fikirleriniz bizim için çok önemlidir” şeklinde konuştu. Sektör temsilcileri de ahırların il dışına çıkarılması için yapılacak çalışmalara mutlaka sektör temsilcilerinin katılması gerektiğini belirttiler. Ayrıca sektörün en büyük sorunun finans olduğunu belirterek, bu konuda DAKA ve kamu bankalarının özel destekler vermesi üzerinde durdular.

 

YYÜ temsilcisi katılımcılara bilimsel destek olacaklarını belirtirken, Ziraat Bankası temsilcisi ise, şuan çiftçiler için sağlanan krediler hakkında bilgi verdi. Toplantıya Van TSO Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Biner, Diyaeddin Altındal, Burhan Kandaşoğlu, meclis üyeleri ve sektör temsilcileri ile odaya üye olan sektör temsilcileri katıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT