1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tarım Haftası

Tarım Haftası

Tarım Haftası
A+A-

Malatya'da, Tarım Haftası dolayısıyla, Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, burada basın açıklaması yaparak şunları söyledi: "Bu yıl ta

Malatya'da, Tarım Haftası dolayısıyla, Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, burada basın açıklaması yaparak şunları söyledi:
"Bu yıl tarımsal eğitim öğretimin 167'nci yıldönümüdür. Bu nedenle de ülkemizde 10 Ocak tarihini içine alan hafta bu yıl için 8-14 Ocak haftası da Tarım Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ilk tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri, Osmanlı İmparatorluğu Tanzimat Dönemi'nde 10 Ocak 1846 tarihinde, İstanbul'da bugünkü adı ile Yeşilköy semtinde bulunan Ayamama Çiftliği'nde kurulan Mekteb-i Zirai Şahane ile başlamış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak gününü kapsayan hafta ülkemizde Tarım Haftası olarak kutlanmaktadır. 167 yıl önce başlayan tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri bugün 27 ilde açılan ve ülkemizde tarımsal üretim düzeyinin ve verimliliğin önemli ölçüde artmasını sağlayan ziraat fakülteleri ile devam etmektedir. Bu fakülteler bugüne kadar yaklaşık 100 bin civarında ziraat mühendisi yetiştirmiştir. Bugün odamıza kayıtlı 50 bin 300, Malatya Şubemizde ise kayıtlı 520 ziraat mühendisimiz vardır. Öğretimde 167 yıllık köklü bir tarihsel geçmişe sahip bir meslek grubu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle ülkemiz tarımına hizmet etmiş tüm meslektaşlarımızdan hayatta olanları saygı ile, aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyor ve 167 yıl boyunca tarım öğretimine emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz."
"Artık dünyada gelişmişliğin göstergesi; dengeli, sağlıklı, kendine yeter gıda üretme ve üretim alanına sahip çıkma temeline dayandırılmaktadır. Böyle bir potansiyele evvelden beri sahip ülkemizde mevcut potansiyellerimizin sürdürülmesi, insanlarımızın sağlıklı ve yeterli gıda ile beslenmesi için vazgeçilmez sektör özelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Bu düşüncelerin hayata geçirilmesinde ise iyi yetişmiş eğitimli, akademik kadronun bulunması vazgeçilmezdir. Yine bilimsel bir gerçek; geleneksel yetiştiricilik usullerinden modern yetiştiricilik tekniklerine doğru hızla ilerlenmektedir. Çünkü geçmişte sadece geçimlik olarak yapılan tarım son dönemlerde işletmecilik temelinde iktisadi kuruluşlar olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve buna mecburdur. Bunun da en büyük ihtiyacı iyi yetişmiş teknik eleman açığının bulunmamasıdır. Eğitim kurumlarımızın da günün teknikleri ile donatılmış, teknoloji ışığında teknik eleman, mühendis yetiştiren kurumlar olması gerekmektedir" diyen Çiçek, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Bugün 27 ziraat fakültesi, bir o kadar veteriner fakültesi, su ürünleri mühendisliği, gıda mühendisliği, bunların yanında ön lisans düzeyinde eğitim veren okulları da göz önüne aldığımızda tarımın istikbaldeki önemi bakımından, mevcut üretim potansiyeline bu kadronun bile yetersiz kalacağı bilimsel bir gerçektir. Önemli olan; bu ihtiyaçları iyi tespit ederek geliştirmek, rekabetçi ve destekleyici tarım politikaları ile bu sektörün tekrar canlandırılmasıdır."
(NA-SO-Y)

10.01.2013 14:44:23 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT