1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihin Gerçek Kahramanları Küçükçekmece'de Sergileniyor

Tarihin Gerçek Kahramanları Küçükçekmece'de Sergileniyor

Tarihin Gerçek Kahramanları Küçükçekmecede Sergileniyor
A+A-

Küçükçekmece Belediyesi, Balkan Savaşları'nın 100'üncü yılında gerçekleştirdiği 'Fotoğraflarla 100. yılında Balkan Savaşı' sergisiyle, savaşın acı yüzünü gözler önüne serdi. Türkler için tam bir tr

Küçükçekmece Belediyesi, Balkan Savaşları'nın 100'üncü yılında gerçekleştirdiği 'Fotoğraflarla 100. yılında Balkan Savaşı' sergisiyle, savaşın acı yüzünü gözler önüne serdi.
Türkler için tam bir trajedi örneği olan Balkan Savaşı'na ait fotoğraf kareleri 100'üncü yılında Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşturuldu. 1912-1913 Balkan Savaşları on binlerce Türk'ün öldürüldüğü, tutsak düşürüldüğü bir savaş olarak tarihe kazındı. Küçükçekmece Belediyesi yaşanan büyük acılara tanıklık ederek, objektif bir gazetecilik örneği sergileyen İngiliz gazeteci ve savaş fotoğrafçısı Herbert F. Baldwin'in kadrajından belge niteliğinde fotoğrafları bu sergide bir araya getirdi.
SAVAŞIN KAHRAMAN YÜZLERİ
Sergide yer alan fotoğraflar, Avrupa'dan Asya'ya sürülen Balkan Türkleri ve Edirne'de vatan savunması sırasında şehit olan Türk Askerleri'nin yanı sıra; Bulgar, Sırp ve Yunan vahşetinden uzaklaşmak ve namusunu korumak adına yalın ayak yürüyen Türk kadınlarının trajedisini tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.
TARİHİ BİR YALANIN GERÇEK YÜZÜ
Savaşın asıl kahramanlarını gün yüzüne çıkaran karelerden oluşan 'Fotoğraflarla 100. yılında Balkan Savaşı' adlı sergi, tarihi bir yalanı ortaya çıkarması yönüyle de 100 yıl sonra gerçeklik bulan Bulgar fotomontajına da yer veriyor. Sergide, Şükrü Paşa'nın uzunca bir süre savunduğu Edirne'de Bulgarlara teslim oluşunu anlatan ve merak konusu olan fotoğrafın gerçek hikayesi detaylarıyla anlatılıyor.
Sinevizyon gösterisi eşliğinde 15 Şubat'a kadar izlenebilecek sergi, tarihin gerçek yüzüne tanıklık etmek isteyen sanatseverleri bekliyor.
(HÇ-ÇK-Y)

28.01.2013 10:05:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT