1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi Kalede 350 yıllık kanalizasyon sistemi bulundu

Tarihi Kalede 350 yıllık kanalizasyon sistemi bulundu

Tarihi Kalede 350 yıllık kanalizasyon sistemi bulundu
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, tarihi Hoşap Kalesi’nde yaptıkları çalışmalar sonucu yaklaşık 350 yıllık kanalizasyon sistemi bulduklarını söyledi.


YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, 2007 yılından beri kazı ve kısmi restorasyon çalışmalarının yapıldığı Hoşap Kalesi’nde incelemelerde bulundu. Burada Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top’tan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Prof. Dr. Battal, Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından sürdürülen çalışmaları yerinde görmek için kaleye geldiklerini söyledi. Prof. Dr. Battal, “Ülkemiz, tarihi doku açısından oldukça zengin. Bu tarihi dokulardan biri de Hoşap Kalesi’dir. Uzun zamandan beri burada kazı çalışması yapılıyor. Gerçekten çok önemli bir eserimiz ortaya çıktı, çıkıyor. Hazırlanan bazı projelerin de uygulamaya geçilmesiyle buraya daha fazla turist çekecek” dedi.


Van-Hakkari karayolu üzerindeki tarihi Hoşap Kalesi’nde 2007 yılından beri yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top ise, şimdiye kadar üç hamam bulduklarını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Top, “Bu hamam yapılarının hem temiz hem de pis su için kullanılan kanalizasyon sistemlerini tespit ettik. Bu üç hamama nehirden su çıkarıldığını biliyoruz. Kalede kullanılan su da kanalizasyon sistemiyle dışarıya atılmış. Bu sistem yaklaşık 350 yıldan beri kullanılmış” diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT