1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi Hoşap Kalesi’nde kazı çalışmaları başladı

Tarihi Hoşap Kalesi’nde kazı çalışmaları başladı

Tarihi Hoşap Kalesi’nde kazı çalışmaları başladı
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında tarihi Hoşap Kalesi’nde bu yıl ki kazı çalışmaları başladı.

Van-Hakkari karayolunun 60. kilometresinde yüksek kayalıklar üzerine kurulu olan kartal yuvası görünümüyle yerli ve yabancıların büyük ilgisini çeken kalede, 2007 yılından bu yana Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında yapılan kazı çalışmaları bu yıl da başladı.

Bu yıl ki çalışmalar hakkında bilgi veren YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, bu yılki kazı çalışmaları 2 ağustos tarihinde 10 akademik ekip ve 11 işçi ile başladıklarını söyledi.

Kazı çalışmalarını iki alanda sürdürdüklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, “Bunlardan biri giriş burcundaki eğitim alanı, diğeri ise mescit kısmı. Aslında biz kalenin zindan kısmındaki bölümü kazıp temizlemeyi düşünüyorduk. Kalenin bütün alanındaki çalışmalar elektrikle yapacak bir işlem. Zindan kısmının yaklaşık 10 metre bir derinliği var. 2010 yılında dönemin valisinin talimatıyla kaleye bağlanan elektrik ile kalenin her alanında çalışmalarımızı yapıyorduk. 2010 yılında TEDAŞ tarafından bağlanan elektrikten istifade ederek çalışma yürütüyorduk. Elektrik sayesinde, restorasyon çalışmaları, asansör kullanımı, su çekme ve bazı işlerimizi yapıyorduk. 2015 yılından beri elektrikler kesildi ve bizim de çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Restorasyon çalışmaları yapamıyoruz. Kazı çalışmalarını da mecburen başka bir alana kaydırmak zorunda kaldık” dedi.

20160813aw825357_02.jpg

“Hoşap Kalesi karanlıkta Van'a yakışmıyor”

Elektrikleri abonelik nedeniyle 2015 yılından beri kesik ve bu durum kalenin güvenliğine ve kazı çalışmalarının olumsuz yönde etkilendiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, “Yetkililerden acil çözüm bekliyoruz. Hoşap Kalesi karanlıkta Van'a yakışmıyor. 2010 yılında elektrik bağlanan ve ışıklandırılan kale şimdilerde kapkaranlık. Elektriğin tekrar bağlanması için, Valilik, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Van Müze Müdürlüğü ile Gürpınar Belediyesi’ne başvurduk. Elektriğin bağlanması için bir kurumun aboneliğini işlenmesi gerekiyor. Şu anda kalenin elektrik borcu var. Gürpınar Belediyesi yetkili ile görüştük. Kalenin aydınlatması için tekrar faaliyete geçmesine sıcak bakıyor. İnşallah bu yönde katkılarını bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gürpınar Belediyesi’de kazı çalışmaları bize geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda destek verecek. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gürpınar Belediyesi’ne de katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

20160813aw825357_10.jpg

Kaledeki çalışmaların yanı sıra çevre temizliğini de yaptıklarını sözlerine ekleyen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, “Kazı çalışmamızın yanısıra kalenin temizliğini de yapıyoruz. Kalenin tüm alanını temizledik. Giriş burcunda çalıştığımız için şu an ziyaretçi almıyoruz. Kazı çalışmaları bu ay sonu sona erecek. Kazı bittikten sonra kale ziyaretçilere açılacak” şeklinde sözlerini tamamladı. İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT