1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi Diyarbakır Newroz'undan Satır Başlıkları

Tarihi Diyarbakır Newroz'undan Satır Başlıkları

Tarihi Diyarbakır Newrozundan Satır Başlıkları
A+A-

Türkiye Diyarbakır\'a kilitlendi. Abdullah Öcalan\'ın yazdığı 5 sayfalık mektup Diyarbakır nevruzunda okunacak.

 

Günlerdir bu bekleniyordu. Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan yazıp MİT üzerinden ilettiği mektup Diyarbakır Nevruzunda okunuyor. 

İŞTE ÖCALAN'IN MEKTUBU:

Sırrı Süreyya Önder mektubu Türkçe okumaya başladı:


-Merhaba Newroz kutlu olsun.

-Mazlumların özgürlük ve Newroz'u kutlu olsun.

-Selam olsun bu uyanış canlanış ve diriliş günü olan Newroz'u kutalayan Ortadoğu ve Ortaasya'ya selam olsun.

-Selam olsun bütün kardeş halklara


- Zağros ve Toros eteklerinden Fırat ve Dicle nehir vadilerine Mezapotomya'nın tarım köy ve şehir uygarlıkalrına analık eden halkların en eskilerinden olan Kürtler sizlere selam olsun.

-Binlerce yıllık bu medeniyeti farklı ırklarla birlikte inşa eden Kürtler için Dicle ve Fırat Sakarya'nın kardeşidir. Horon ve zeybekle halayla kardeş olur.

- Son 200 yıllık fetih savaşları baskıcı anlayışşla Arabı Türki Farasi'yi ulus devletçikelre Sünni problemlere götürmüştür.

-Sömürü rejimler miadini doldurmuştur.

-Ortadoğu halkları uyanıyor aslında dönüyor. Birbirine karşı savaşlara artık dur diyor

-Artık Newroz ateşini dolduranlar barış diyor, kardeşlik diyor, çözüm diyor. Bu mücadele bilinci anlayışı amaçlıyor. Bu haykırış bir noktaya ulaşmıştır. Bizim kavgamız hiçbir ırka, dine mezhebe karşı olmamış ve olamaz. Kavgamız bilgisizliğe baskı ve ezilmeye karşı olamaz.

-Bugün artık yeni bir Türkiye'ye yeni bir Ortadoğu ve geleceğe uyanıyoruz. Gençler, söylemlerimi kabul eden dostlar sesime kulak kesilen insanlar! bUgün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direnişten demokratik siyasete kapı açılıyor.


-Demokratik hakları özgürlükleri eşitlikleri esas alana bir anlayış gelişiyor. biz onlarca yılımızı bu halk için feda ettik helal olsun.

-Bu fedakarlıkların hiçbiri boşa gitmedi. Kürtler aslını yeniden kazandı. kutlu olsun. Artık silahlar sussun, fikirler konuşsun noktasına geldik. Yok sayan inkar eden paradigmea yok oldu. Akan kan Kürt'üne Türk'üne Laz'ına bakmadan bağrından akıyor bu coğrafyanın.

-Ben beni dinleyen milyonların şahitliğinde diyorum ki artık yeni bir dönem başlıyor. Silah değil siyaset öne çıkıyor.


-Artık sınır ötesine çekilme aşamasına gelinmiştir. Bu davaya inanan herkesin sürecin hassasiyetlerini sonuna kadar gözeteciğne inanıyorum. Bu son değil yeni bir başlangıçtır. Bu mücadeleyi bırakmak değil yeni bir mücadeleyi başlatmaktır.


-Kürdistan ve Anadolu'ya yaraşır şekilde tüm halkların kültürlerin eşit şekilde oluşması için herkese eşit sorumluluklar düşüyor. En az Kürtler kadar Ermenileri Türkmenleri Arapları da yakılan ateşten kaynaklı kendi öz eşitlikleri olarak yaşama çağrıyorum.

-Saygıdeğer Türkiye halkı. Bugün Türk halkı bilmeli Kürtlerle 100 yıldır İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşliğe dayanır. Bu kardeşlkik hukunda fetih, inkar asimilasyon olmamalıdır.

-Kapitalist modernleşmeye dayalı halkı bağlamayan elitin çabaları bitmiştir.

-Bu zulüm cenderesinden ortaklaşa çıkış yapmak için Ortadoğunun iki stratejik gücü olarak kendi öz ve uygarlıklara uygun şekilde demokratik modernliğimizi inşa etmeye çağrıyorum Bu çağrıya cevap veren yok mu?


-Zaman helalleşmenin zamanıdır. 1920'de orta geçmişimizin önümüze koyduğu gerçek geleceğimizi birlikte kurmamız gerektiği gerçeğidir. TBMM'nin kuruluşundaki ruh yeni dönemi aydınlatmalıdır.

-Kadınları, ezilen mezhepleri ve kültürek varlık sahiplerini, işçi sınıfı temsilcileri ve herkesi çıkışın yeni seçeneği olan demokratik modernite sisteminde yer tutmaya çağırıyorum. Ortadoğu ve Orta Asya demokratik bir düzen aramaktadır. Herkesin özgürce ve kardeşçe model arayışı ekmek kadar ihtiyaçtır. Bu modele Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının öncülük etmesi kaçınılmazdır. Tıpkı yakın tarihte Misakı Milli çerçevesinde birlikte gerçekleşen kurtuluş savaşı gibi.

-Son 90 yılın hata ve eksikliklerine rağmen mağdur edilmiş halkları ve sınıfları yanımıza alarak bir model inşa etmeye çağırıyoruz. Bu çağrıya bir selam! 

-Biz kapsamının genişleyici kapsamı dar iktidar seçkinliğiyle teke indirilmiştir. Biz kavramına eski ruhu verilmelidir. Bizi bölmek isteyenlere karşı bütünleşeceğiz. Ayrıştırmak isteyenlere inat birleşeceğiz.

-Zamanın ruhunu okuyamayanlar tarihin çöp sepetine giderler. Bölge halkları yeni şafakların doğuşuna şahitlik etmektedir.

-Bu Newroz hepimize müjdedir. Hz. Musa, Hz İsa ve Hz Muhammed'in mesajlarındaki hakikatler bugün yeniden harekete geçiyor. 


-Yeni mücadelenin zeminin fikir ideoloji ve demokratik siyasettir. Yeni mücadelenin zemini demokratik siyasettir. Demokratik mücadele başlatmaktır. Selam olsun bu sürece güç verenlere. Demokratik barış sürecini destekleyenlere. Selam olsun halkların kardeşliği için sorumluluk üstlenenlere. Yaşasın Newroz! Yaşasın halkların kardeşliği!

İŞTE ÖCALAN'IN MEKTUBU:

 Pervin Buldan Öcalan'ın mektubunu Kürtçe okumaya başladı.

KÜRTÇE'DEN TÜRKÇE'YE ÇEVİRİ


Selam her iki halkın kardeşliğine. Yeni günün aydınlığıyla birlikte Newroz'u kutluyoruz.

-İnsanlığın doğuş coğrafyasından bütün halklara selam olsun.

-Horon zeybek ve diloylar kardeştir.

-Dicle ve Fırat nehrı Sakarya ve Meriç'in kardeşidir. Cudı ve Gabar dagı Kackar ve Erciyes'in dostudur.

-Benim çığlığım dünyaya ulaştı.

-Batı emperyalizmi 200 yıldır Türk ve Kürdün arasında fitne ve fesat çıkardı.

-Arap Fars Türk ve Kürt halkının bırbırını bogazlatmaya calıstılar. Savaş ve kirli düzene artık yeter diyoruz


-Milyonlara sesleniyor ve ilan ediyorum. Silahlı olanları yurttan çekilsin. Devrimden vazgeçmedik yeni bir devrim süreci başlıyor.

-Beni dikkatle dinleyenler,bugün yeni bir dönem başlıyor. Demokratik haklar, özgürlük ve eşitlik dönemi başlıyor. Silahlar değil, siyaset konuşacak.

-Benim başkaldırım çaresizliğe cahilliğe ve kolelige karsı idi.Bizim savasımız etnik ya da bir dine karsı degıl.Savasımız adaletsizliğedir.

-Türkiye halkı bilsin ki, Anadolu halkları 1000 yıllık Türk ve Kürt halkları İslam kardeşliği altında yaşamıştır ve yaşayacaktır.

-Zaman ihtilaf ve ayrılık zamanı değil. Gün Birleşme ve helalleşme günüdür.


-Çanakkale'de birlikte savaş verdik. Türk ve Kürt birlikte şehit oldu.

-Çanakkale'de birlikte şehid olan iki halk 1920'de TBMM'yi birlikte kurdular. O gün gibi bugün de birlikte olmaya devam edeceklerdir.

-Hep birlikte demokratik ve modern bir sistem kuralım.

-Orta Asya ve Ortadoğu'ya örnek olacak demokratik bir mücadele inşa edelim.

-Misak-i Milli sınırları içerisinde Kürtler parçalandı.

-Çağrımız şudur ki, biz kardeşliğimizi yeniden birliğimizi yeniden kuracağız.


BDP'LİLER SAHNEYE ÇIKTI

-BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ve milletvekilleri Ahmet Türk, Gültan Kışanak, Pervin Buldan, Hasip Kaplan, Ertuğrul Kürkçü, Niyazi Gür, Altan Tan, İdris Balukan, Murat Bozlak, Sabahat Tuncel, Halil Aksoy, Leyla Zana ve pek çok isim sahneye çıktı.

ALANDA KARADENİZ RÜZGARI


-Alanda Karadenizli Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu bir şarkıcı Kazım Koyuncu'nun şarkılarını seslendiriyor. Önce "hayde hayde" şarkısını seslendiren sanatçı sonra Türkçe bir şarkı seslendirdi.

Koyuncu şarkısını seslendirdikten sonra miting alanındaki insanlara "Bugün barış ve kardeşliğin başladığı gün olsun diliyorum. Ben bir Laz'ım, aynı dili konuşmamıza gerek yok birbirimizi anlamamız için" dedi.

-Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız ve diğer kadınlar anıldı.

 

-Alanda Karadenizli Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu bir şarkıcı Kazım Koyuncu'nun şarkılarını seslendiriyor. Önce "koçari" şarkısını seslendiren sanatçı sonra Türkçe bir şarkı seslendirdi.


-Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız ve diğer kadınlar anıldı.

-Alanda Nevruz ateşi yakıldı. Ateş yakılırken fonda Öcalan'ın eski konuşmaları dinletildi.

-Bolivya'dan gelen temsilciler kendi dillerinde konuşma yaptı. Alanda çok sayıda yabancı diplomat da bulunuyor.


OSMAN BAYDEMİR KONUŞMA YAPTI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Kürtçe konuşma yaptı. Konuşmasının Türkçe bölümünde Güneydoğu'daki çeşitli dini gruplara selam gönderdi.


BDP HEYETİ ALANA GELDİ

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, milletvekilleri Ahmet Türk, Leyla Zana ve pek çok isim kutlama alanına giriş yaptı.


İmralı tutanaklarının sızmasının ardından BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş bu kez çok temkinli... Demirtaş mektubu 'cebinde taşıyor' ve kimseye göstermiyor. 

TUTANAKLARI YAYINLAYAN GAZETECİ ALANA ALINMIYORDU

Newroz Meydanı'nda basına ayrılan bölüme Milliyet gazetesinin İmralı zabıtları haberini yapan muhabiri Namık Durukan alınmak istenmedi. Milliyet yazarı Can Dündar'ın müdahalesiyle ikna olan yetkililer Durukan'ın alana girmesine izin verdi. 

NEWROZ ALANINDAKİ AFİŞ, FOTOĞRAF VE MESAJLAR

Diyarbakır'daki Newroz Alanı ve kurulan platforma çeşitli afiş ve sloganlar asıldı. Konuşmaların yapılacağı platformun bir tarafına, operasyonlarda öldürülen PKK'nın sözde Diyarbakır bölge sorumlusu Ethem Karabulut ve Mardin sözde bölge sorumlusu Şirin Cebe'nin fotoğrafı asıldı. 

Platformun diğer tarafına ise, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının fotoğrafları yer alıyor. Platformun üzerine ise, Kürtçe, "Çözüme de direnişe de hazırız" yazılı pankart asıldı.

"EVLERİNİZİ MİSAFİRLERE AÇIN"

 

Diyarbakır'da Newroz kutlamalarını izlemek için 100'ün üzerinde yabancı, 500'ün üzerinde gazeteci akretide yaptırdı. Kentteki 1568 odada bulunan 2 bin 900 yatağın tümü doldu. BDP'liler Diyarbakırlılar'a çağrı yaparak, evlerini konuklarına açmasını istedi.O MEKTUP CANLI YAYINLA BU SAYFADA OLACAK
 

DİYARBAKIR NEVRUZUNDAN YENİ NOTLAR

*Öcalan’ın mesajının okunacağı ayrı bir sahne kuruldu.

*Alandaki parke taşları sarı kırmızı yeşile boyandı. 

*Konuklar tarafından yakılacak Nevruz ateşi için dev meşale hazırlandı. 

*Kentin 85 ayrı yerinden araçlar sabah saat 07.00'den itibaren alana servis yapmaya başladı. 

*6 ayrı noktadan da miting alanına doğru yürüyüşe geçilecek. 

*Kutlama için 5 bin kişi görevlendirilirken, yoğun katılım nedeniyle protokol platformu kapasitesi iki katına çıkarıldı, basın mensuplarının rahat çalışabilmesi için özel bir alan ayrıldı ve bu alanın güvenliği için 150 personel görevlendirildi

DİYARBAKIR NEVRUZUNDAN İLK BİLGİLER

Diyarbakır'da Nevruz kutlamasının yapılacağı Nevruz Parkı'nda gruplar toplanmaya başladı.Nevruz Parkı'nda aralarında BDP'nin de bulunduğu tertip komitesince düzenlenen Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla parka gelen vatandaşlar, bir kilometre mesafedeki güvenlik noktalarında polis tarafından üst araması yapıldıktan sonra alana alınıyor.

KÜRTÇE VE KÜRTÇE FLAMLAR

Kürtçe ve Türkçe, ''Nevruz kutlu olsun'' yazılı flamaların asıldığı alana girişler sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi güvenlik noktalarından vatandaşların geçişi sırasında polise destek veriyor.

Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince de denetleniyor. Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yere yerleştirildi.

Çok sayıda televizyon kanalının canlı olarak yayınlayacağı kutlamayı izlemek için yurt içi ve yurt dışından Diyarbakır'a gelen yaklaşık 500 gazetecinin akreditasyon yaptığı belirtildi.

DİYARBAKIR EMNİYET MÜDÜRÜ İNCELEMEDE BULUNDU

Öte yandan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de Nevruz Parkı'na gelerek incelemelerde bulundu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla sohbet etti, ikram edilen çayı içti.

Güven, polislerin alana bıçakla girmek isteyen bir kişiyi gözaltına aldıklarını belirtmesi üzerine, ''Vatandaşın huzurunu bozacak tüm tedbirleri alın'' talimatını verdi.

Bu arada Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.

Konuşmaların yapılacağı sahnenin önünde Kürtçe, Türkçe, Arapça dillerinde Nevruz'a ilişkin afişler asıldı.

Alanda toplanan gruplar müzik eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başladı.
 

BU HABER SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR...

 

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

 

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

 

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

 

FOTOĞRAFLAR GELİYOR...

A+A-

HABERE YORUM KAT