1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tandır Ekmeğine Rağbet Arttı

Tandır Ekmeğine Rağbet Arttı

Tandır Ekmeğine Rağbet Arttı
A+A-

Van’da tandır ekmeğine rağbet artarak devan ederken, ilin birçok noktasına tandır evleri kurularak ekmek pişiriliyor.

Kırsal kesimden şehir merkezlerine taşınan tandır ekmeği geleneği, damak tadını bilenlerin vazgeçilmezi haline geldi. Van’da birçok noktada açılan tandır evlerinde pişirilen ekmeğe en fazla ilgiyi ise nevruz tatili nedeniyle ilde bulunan İranlı turistler gösteriyor.

Van’ın en işlek caddelerinden olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde tandır evi işleten Ömer Kamuş, “Bu işi bizler baba mesleği olarak devraldık. Bundan 30-35 yıl önce babam Van merkezde bu işi ilk yapan kişidir. Babamla amcam kırsal kesimlerde buraya taşınmalarıyla mesleğini de beraberinde taşımış ve tandır ekmeği pişirerek geçimini sağlamaya çalışmış, ben de yaklaşık 10 yıldır baba mesleğini devam ettiriyorum. Ekmeğimizin geçmişinin çok eski tarihlere dayandığını biliyoruz. Anadolu kadınının yüzyıllardır bu ekmeği pişirdiğini biliyoruz. Aslında tandır ekmeği ilimizin de sembollerinden bir tanesidir. Ekmeğimizde bayatlama olayı pek yoktur. Kepek oranı fazla olduğu için sağlık açısından daha faydalıdır. İnce lavaş ve taptapa şeklinde bu ekmeği yapıyoruz. İleriki zamanlarda bu ekmeği batı illerine de taşımayı planlıyoruz” dedi.

İşlerinden memnun olduklarını ve müşterilerinin başından İranlı turistlerin geldiğini söyleyen Kamuş, “Bizler bu ekmeğimizi Türkiye’nin birçok yerine taşımayı başardık. Bunun yanında ilimize gelen Turistler sayesinde dünyanın da birçok ülkesine bu ekmeği gönderdik. İşlerimiz çok şükür iyidir, rağbet çok güzel, özellikle de ilimize gelen turistlerin ilgisini çekiyor. Bizler de işimizi severek yapıyoruz. Ekmeğimizi bu şekilde kazanıyoruz” diye konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT