1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tam Buğday Ekmeği Hem Sağlıklı Hem De Uzun Süre Bayatlamıyor

Tam Buğday Ekmeği Hem Sağlıklı Hem De Uzun Süre Bayatlamıyor

Tam Buğday Ekmeği Hem Sağlıklı Hem De Uzun Süre Bayatlamıyor
A+A-

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ömer Çelik, tam buğday unundan yapılan ekmeğin insan sağlığına yararlı olduğu kadar uzun süre bayatlamayarak israfı da önlediğini söyledi. Tam buğday unundan

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ömer Çelik, tam buğday unundan yapılan ekmeğin insan sağlığına yararlı olduğu kadar uzun süre bayatlamayarak israfı da önlediğini söyledi.
Tam buğday unundan yapılan ekmeğin her anlamda faydalı olduğuna işaret eden Çelik, "Tam buğday unundan yapılan ekmek dediğimizde, tarihimizde kara değirmen olarak bilinen su değirmenlerinde çok elenmeden öğütülen kepekli undan bahsediyoruz. Bilindiği gibi undaki standartlar çıktıktan sonra unun standardını belirleyen etken, içerisindeki kepek oranıdır. Unun içerisindeki kepeğini ne kadar dışarı çıkarırsanız un beyazlaşır. Bundan dolayı da unun randımanı o kadar aşağı düşer. Bunun da insan sağlığına fayda sağlamayacağı bilimsel olarak araştırılmış, doktorlar ve diyetisyenler tarafından kabul görülen kepekli unla beraber yapılan ekmeğin insan sağlığına daha faydalı olduğu belirtilmiştir. Bugün toplumumuz bedenen değil, daha çok oturarak çalıştığı için insanlardaki bağırsak hareketlerinde, kabızlıkla ilgili sorunlarda faydalı olduğu tıbben ispatlanmış durumdadır. Sağlığımız için tam buğday ekmek tüketilmesini tavsiye ediyorum. Bir başka açıdan baktığımızda da kepekli ekmek doğal olarak hazırlandığı için ekmek geç bayatlayacağı için ömrü de uzamış olacaktır. Bundan dolayı da kepekli ekmek tüketilmesi israfın önüne geçecektir" dedi.
(HD-CC-Y)

29.01.2013 12:45:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT