1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 'Talesemi Çiçekleri Solmasın Projesi'nin protokolü imzalandı

'Talesemi Çiçekleri Solmasın Projesi'nin protokolü imzalandı

Talesemi Çiçekleri Solmasın Projesinin protokolü imzalandı
A+A-

ADANA - Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında mali destek alan Adana Talesemi ve Orak Hücre Hastaları Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan "Talesemi Çiçekleri Solmasın

ADANA - Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında mali destek alan Adana Talesemi ve Orak Hücre Hastaları Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan "Talesemi Çiçekleri Solmasın" projesinin protokolü Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş ve dernek başkanı Ali Kılıç tarafından imzalandı.

Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çukurova Kalıtsal Kan Hastalıkları Derneğinin proje ortağı olduğu proje kapsamında Türkiye'de en sık görülen kan hastalığına yakalanmış olan hastalara eğitim, istihdam ve motivasyon sağlanacağı ifade edildi.

Atoder Başkanı Ali Kılıç, imza töreninde yaptığı açıklamada "Adana nüfusun yüzde 5.5 talasemi hastası. Her 100 kişiden 10'u ise talasemi taşıyıcısı. Talasemi hastaları sağlık bakanlığı tarafından yüzde 40 oranında engelli(özürlü) kabul ediliyor ve hayat boyu hastaneye bağımlı kalıyorlar. Bu doğrultuda talasemi hastaları, özellikle gençler ve çocuklar, sosyal hayata uyum sağlayamama ve özgüven eksikliği gibi problemler yaşıyor." dedi.

Proje ile 70 talasemili hastasını motivasyon artırıcı sosyal faaliyetlere dahil ederek sosyal hayata uyumlarını sağlamaya çalışacaklarını aktaran Ali Kılıç şunları söyledi: "Bu kapsamda fotoğrafçılık, ebru kursu ve kısa film, oyunculuk kursu verilecektir. Kursiyerlerle birlikte aldıkları eğitim doğrultusunda sergi düzenlenerek özgüven duyguları pekiştirerek hayata bağlanmaları sağlanacaktır. Fotoğrafçılık kursu alan bireyler Adana ili sınırında beş farklı yöresel mekânı gezerek buraları bir hasta gözüyle fotoğraflayacaklar ardından yapılacak çalışma sonunda proje kapanış toplantısında sergileyeceklerdir. Ayrıca bu geziler hastalar için gidemedikleri göremedikleri yerleri görme fırsatları yaratacak ve motivasyonlarını artırıcı etmenler olacaktır. Kısa film/oyunculuk eğitimi alan kursiyerler ise proje süresince kendilerinin senaryosunu belirlediği özellikle hastalıklarını anlatacakları kısa filmler çekeceklerdir. Proje kapanışında sergi düzenlenerek kursiyerin eğitim boyunca yaptıkları sanat ürünleri sergilenecektir. Projemiz kapsamında eğitimlerin uygulanacağı mekân derneğimizin yeri olarak belirlenmiş derneğimizin salonu ayni katkı olarak projede yer alacaklardır." şeklinde konuştu.
CİHAN

A+A-

HABERE YORUM KAT