1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tahtalı Barajı İçin 650 Bin Fidana Ulaşıldı

Tahtalı Barajı İçin 650 Bin Fidana Ulaşıldı

Tahtalı Barajı İçin 650 Bin Fidana Ulaşıldı
A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğal kaynakların korunması ve sağlıklı çevre için çok önemli yatırımlara imza attı. Çevre kirliliğini önleme yönünde ilkeli ve kararlı uygulamalarıyla örnek olan İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğal kaynakların korunması ve sağlıklı çevre için çok önemli yatırımlara imza attı.
Çevre kirliliğini önleme yönünde ilkeli ve kararlı uygulamalarıyla örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Alanı'nda başlattığı yeşil seferberliğini sürdürüyor. Kamulaştırma çalışmaları tamamlanan bölgelerde 2001 yılında başlayan ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar 450 hektarlık alanda 540 bin fidan yeşerirken, 90 hektarlık alanın yeşillendirme çalışmaları başladı. İZSU Genel Müdürlüğü, Ocak ayı sonunda 90 hektarlık alana 107 bin fidan daha dikerek toplam 540 hektarlık alanda 647 bin fidana ulaşmış olacak.
SIRADA 104 BİN FİDAN VAR
2013 sonuna kadar 100 hektarlık alana 104 bin fidan daha dikeceklerini açıklayan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, böylelikle 700 hektarlık Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Havzası'nda 640 hektarlık alana 751 bin fidan dikmiş olacaklarını açıkladı. Yetkililer, geriye kalan ve kamulaştırması devam eden 60 hektarlık alanı da 2015 yılı sonuna kadar ağaçlandırmayı hedeflediklerini bildirdi. İZSU'nun 2001 yılından bu yana 751 bin fidan dikimi için yaptığı harcama ise 2 milyon 537 bin lira olacak.
İZSU'nun Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Alanındaki ağaçlandırma çalışmalarında kızılçam, fıstıkçamı, meşe, mavi servi, Kıbrıs akasyası, yalancı akasya, ıhlamur, gladiçya, demir ağacı, sedir ağacı, zakkum, kara servi, mantar meşesi, palamut meşesi, aylantus ve tespih ağacı gibi fidan türleri kullanıldı.
SELE VE EROZYONA KARŞI ÖNLEM
Kentin su ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasının korunması için önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "540 hektarlık alanda yeşeren yaklaşık 650 bin fidan, İzmir'in havasını, suyunu ve toprağını koruyacak. Tahtalı Havzası'nda 1500 hektarlık alanın 800 hektarlık kısmı orman vasfındaydı. 700 hektarlık kısmını ise orman alanına dönüştürmek için yola çıkmıştık. Bugün fidanlarımızın büyüyüp ağaca dönüştüğünü izlemek bizleri çok mutlu ediyor" diye konuştu.
Tahtalı Baraj havzasının yanı sıra dere havzalarında da ağaçlandırma çalışması yaptıklarını kaydeden yetkililer, "Havzalarda gerçekleştirdiğimiz ağaç dikimleri ile sele ve erozyona karşı önlem almış oluyoruz. Çevreye duyarlı bir yaklaşımla başlattığımız ağaçlandırma çalışmaları gelecek yıllarda da devam edecek" dedi.
(AH-Y)

25.01.2013 10:20:45 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT