1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suyu Kirlenen Köylülerin Hukuk Zaferi

Suyu Kirlenen Köylülerin Hukuk Zaferi

Suyu Kirlenen Köylülerin Hukuk Zaferi
A+A-

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de vatandaşlar, sularını kirlettiğini ileri sürdükleri mermer ocaklarına karşı açtıkları davayı kazandı. 4 ocağın kapatıldığını ifade eden köy muhtarı Hasan Ac

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy'de vatandaşlar, sularını kirlettiğini ileri sürdükleri mermer ocaklarına karşı açtıkları davayı kazandı. 4 ocağın kapatıldığını ifade eden köy muhtarı Hasan Acar, bu kararların emsal teşkil ettiğini söyledi. Sularının kirlendiğini öne süren genci, yaşlısı, kadını erkeği yüzlerce köylü bugüne kadar defalarca eylem yapmıştı
Köy sınırları içinde faaliyet gösteren mermer ocaklarının sularını kirlettiğini iddia eden Başköy sakinlerinin, idare mahkemelerine açtığı davalar sonuçlanmaya başladı. Buna göre 2. ve 3. İdare Mahkemesi, bir firmaya ait 3 ocağın kapatılmasına hükmetti. Ayrıca bir başka ocağa da, kapasite dışı çalıştığı iddiasıyla yürütmeyi durdurma kararı verildi.
Başköy Muhtarı Hasan Acar, maden ocaklarının sularını kirlettiği için başlattıkları hukuk savaşını kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Bu kararlar diğer ocaklara yönelik devam eden müracaatlarımıza da etki edecektir" dedi.
Bu arada söz konusu ocaklara ruhsat veren Enerji Bakanlığı hakkında da dava açtıklarını hatırlatan Muhtar Acar, ayrıca 25 bin hektarı aşan işletmeler için ÇED raporuna gerek duymadan belge verdiğini ileri sürdüğü valilik hakkında da gerekli yasal müracaatı başlattıklarını hatırlattı.
(OSM-İHS

08.02.2013 10:59:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT