1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Susuz Derede Hıdırellez Kutlaması

Susuz Derede Hıdırellez Kutlaması

Susuz Derede Hıdırellez Kutlaması
A+A-

Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiklerine inanılan Hıdırellez, Van’daki susuz Akköprü Deresi’nde kutlandı.


Her yıl sabah namazına doğru Akköprü Deresi'nin kenarına gelen vatandaşlardan kimisi mum yakarken, kimisi ise dileklerini yazdıkları kâğıtları suya bıraktı. Dua edip namaz kılınarak yapılan Hıdırellez kutlamalarına bu yıl ilgi hayli azalırken, gelen vatandaşlar ise dileklerini yazdıkları kağıt parçalarını taş ve odun parçalarıyla dere kenarına bıraktılar. Dileklerin kabul olması için dere üzerindeki köprüden 7 kez de geçen vatandaşlar, dere kenarına 'beşik, bebek, gelinlik, ev ve araba' şekilleri yaptıkları görüldü.


Mum yakıp dilek dileyen Cezmi Koç adlı vatandaş, Hıdırellezin yörede bir gelenek ve görenek olduğunu belirterek, “Bunu bir adet haline getirmişiz. Niyet ediyoruz, bekliyoruz sabaha kadar. Halkın az olmasının nedeni bence buraların taşlarla kapalı olması, insanlar rahat edemiyorlar. Genelde toprak yerlerde, toprak olan derelere giderler ve niyet ederler. Bu sene işte buralar beton olmuş, duvar olmuş, ondan dolayı millet gelmemiş. Derede suyun olmamasının da etkisi olabilir. Eskiden burada bayram havası vardı. Şu anda yok, yani pek nadir” dedi.

Sabah saatlerine kadar dua edip, dileklerde bulunan vatandaşlar, daha sonra evlerine geri döndüler.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT