1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Süs Bitkileri İhracatı Yeni Yıla Artışla Girdi

Süs Bitkileri İhracatı Yeni Yıla Artışla Girdi

Süs Bitkileri İhracatı Yeni Yıla Artışla Girdi
A+A-

Türkiye'nin süs bitkileri ihracatının, 1-31 Ocak 2013 tarihleri arasında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 10 artış gösterdiği belirtildi. Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kuru

Türkiye'nin süs bitkileri ihracatının, 1-31 Ocak 2013 tarihleri arasında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 10 artış gösterdiği belirtildi.
Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Ocak ayında Türkiye'den toplam 26 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi. Bu dönemde en önemli ihracat pazarlarının Almanya, İngiltere, Hollanda, Azerbaycan, Irak, Ukrayna, Türkmenistan, Rusya ve Romanya olduğunu hatırlatan Bağdatlıoğlu, bu alanda önemli pazarlardan olan Almanya'ya yüzde 30, İngiltere'ye yüzde 53, Azerbaycan'a yüzde 22, Türkmenistan'a yüzde 25 oranında ihracat artışı görüldüğünü söyledi.
Bağdatlıoğlu, 1-31 Ocak 2013 tarihleri arasında canlı bitkiler ihracatının yüzde 14 artışla toplam 2.672.100 dolar olduğunu bildirdi. Bu ürün grubunda Azerbaycan, Irak ve Türkmenistan'ın en önemli ihracat pazarlarımız olduğunu belirten Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu: "Kesme çiçek ihracatı aynı dönemde yüzde 10 artışla, toplam 2.436.810 dolar olarak gerçekleşti. Bu ürün grubunda en önemli pazarlar Almanya, İngiltere, Hollanda, Ukrayna ve Rusya oldu. Şubat ayında sektörümüzde önemli satışların gerçekleştiği günlerden olan Sevgililer Günü sebebiyle, ihracatımızdaki artışın daha da olumlu yönde devam edeceğine inanıyorum. İhracatımızdaki olumlu artışın yıl boyu kalıcı olmasını ve bizi yıl sonu hedefimiz olan 100 milyon dolara ulaştırmasını diliyorum."
(CE-HO-Y)

01.02.2013 17:44:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT