1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelilerin Durumu İçler Acısı

Suriyelilerin Durumu İçler Acısı

Suriyelilerin Durumu İçler Acısı
A+A-

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Gaziantep'te zor şartlar altında yaşayan Suriyelilerin durumu içler acısı... Suriyeli aileleri ziyaret eden Bülbülzade Vakfı yetkilileri, Suriyeli

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Gaziantep'te zor şartlar altında yaşayan Suriyelilerin durumu içler acısı... Suriyeli aileleri ziyaret eden Bülbülzade Vakfı yetkilileri, Suriyelilerin yaralarını sarmaya çalışıyor.
Gaziantep'in özellikle kenar semtlerinde buldukları ucuz kiralık evlere geçen Suriyelilerin sayıları her geçen gün artıyor. Yokluk, sefalet ve savaşa dayanamadıkları için ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen her sığınmacı aile, acılarıyla Türkiye'ye geldiklerini söylüyor. Kılıçoğlu Mahallesi'ne iki gün önce 8 torunuyla gelen Berra Said, evde yere serecekleri bir halılarının dahi olmadığını ifade ederek, "Halep'te bulunduğumuz muhitte 3 aydır elektrik yoktu. Ekmek yok, un yok, yakıt yok. Uçaklar her yeri bombalıyordu. Bizim evimizi de bombaladılar. Kalacak yerimiz kalmadığından dolayı Türkiye'ye gelmek zorunda kaldık. Çocuklarımızın ayakkabıları gelirken yolda çamura saplandı. Yola ayakkabısız devam etmek zorunda kaldık. Küçük torunum Ömer soğuktan o kadar etkilenmişti ki mosmor kesilmişti. Ölüm tehlikesi geçirdi. Bir oğlum bu saldırılarda hayatını kaybetti ve biz her şeyimizi arkamızda bırakıp Türkiye'ye güvenilir olduğu için geldik. Hayırsever Türk halkının yardımlarını bekliyoruz" diye konuştu.
Kendisini ziyaret eden Bülbülzade Vakfı yetkililerinden soba, kömür, halı ve battaniye isteyen acılı kadın, hayırseverlerin yardımlarını beklediklerini söyledi. Ayakkabıları olmayan ve olanlardan habersiz çevresinde olup biteni izleyen minik Ömer de, gelecek yardımları bekliyor.
(HD-SO-Y)

15.01.2013 10:25:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT