1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelilerin dışındaki mültecilere de çalışma izni verildi

Suriyelilerin dışındaki mültecilere de çalışma izni verildi

Suriyelilerin dışındaki mültecilere de çalışma izni verildi
A+A-

Geri kabul anlaşmasıyla alınan mültecilerin ülkelerine gönderilememesi halinde bu kapsamda değerlendirilebilecek

26 Nisan’da yayınlanan yönetmelikle artık sadece geçici koruma altındaki Suriyeliler değil ikincil koruma statüsü olan diğer milletlerden Türkiye’ye sığınanlar da resmi çalışma izni kazandı.

Habertürk’ten Yavuz Barlas’ın haberine göre Avrupa Birliği’nin vizeleri kaldırmak için Türkiye’den talep ettiği kriterlerin çalışma hayatını çok yakından ilgilendirecek olan önemli bir maddesi daha yönetmelikle düzenlendi. Suriyeliler için çıkarılan çalışma izninin kapsamı genişletildi.

26 Nisan’da da Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelikle Türkiye’ye Avrupa Birliği ülkelerinden gönderilenleri de kapsayacak şekilde mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsü sahibi sayılan her milletten sığınmacı için legal çalışma vizesi çıkarılmış oldu.

Türkiye’de Suriyeliler dışında bu kapsama girebilecek olan 254.000 kişinin olduğu ifade ediliyor.

 Örneğin AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması gereğince 2 Nisan’da Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu toplam 202 göçmen, 3 ayrı gemiyle Türkiye’ye getirilmişti. Söz konusu sığınmacılar da ülkelerine gönderilememesi halinde bu kapsamda değerlendirilebilecek. 
KAYNAK: HABERTÜRK

A+A-

HABERE YORUM KAT