1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyeli Sığınmacı Torunlarıyla Birlikte Dileniyor

Suriyeli Sığınmacı Torunlarıyla Birlikte Dileniyor

Suriyeli Sığınmacı Torunlarıyla Birlikte Dileniyor
A+A-

Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çöplük üzerine çadır kurdukları sırada devletin imkanlarını seferber ederek Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) pansiyonuna aldığı ve b

Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çöplük üzerine çadır kurdukları sırada devletin imkanlarını seferber ederek Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) pansiyonuna aldığı ve bütün ihtiyaçlarını karşıladığı Suriyelilerden bazıları dilencilik yapmaya başladı.
Suriye'den kaçarak Kızıltepe Tepebaşı Mahallesi'nde çöp ve moloz dökülen boş bir arazi üzerine çadır kuran Suriyeliler, kampa gitmeyi reddedince Mardin Suriye Yardımlaşma Platformu'nun girişimleri ve Kaymakam Erkaya Yırık'ın duyarlılığıyla Kızıltepe YİBO pansiyonuna yerleştirildi. Barınma, ısınma ve sıcak yemek ihtiyaçları karşılanan Suriyeli sığınmacılara vatandaşlardan da yardım gelirken, sığınmacılardan Halit Ebu Umran iki torunuyla birlikte sabahın erken saatlerinde esnafı dolaşarak dileniyor. Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığındıklarını ve evde yiyecek ekmekleri olmadığı için dilenmekten başka yolları kalmadığını belirten yaşlı sığınmacı, durumlarından haberdar olmayan halktan para topluyor. Geçtiğimiz günlerde kendilerini ziyaret eden Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık'a gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Umran, gün boyu iki torunu ile birlikte dilencilik yapıyor. 6 torun sahibi Umran, akşamları ise YİBO pansiyonuna dönüyor.
(İA-AKK-Y)

23.12.2012 12:56:26 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT