1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 'sürdürülebilir Kalkınma'da Suyun Önemi

'sürdürülebilir Kalkınma'da Suyun Önemi

sürdürülebilir Kalkınmada Suyun Önemi
A+A-

İzmir'de düzenlenen 6'ncı Uluslararası Su Kaynakları ve Çevre Kongresi'nde konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç, 'sürdürülebilir kalkınma' i

İzmir'de düzenlenen 6'ncı Uluslararası Su Kaynakları ve Çevre Kongresi'nde konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç, 'sürdürülebilir kalkınma' için suyun kirletilmeden, israf edilmeden gelecek nesillere de aynı miktar ve kalitede aktarılması gerektiğini söyledi.
6'ncı Uluslararası Su Kaynakları ve Çevre Kongresi (6th International Perspective on Water Resources and the Environment) 7-9 Ocak 2013 tarihlerinde İzmir Büyük Efes Oteli'nde gerçekleştirildi. ABD, Çin, Hindistan ve Japonya gibi birçok ülkeden katılımcının olduğu kongrenin başkanlığını, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç yaptı. Kongrede, 'Su kaynaklarına ve çevreye küresel bakış' konulu sunum yapan Prof. Dr. Kılınç, su kaynaklarının israf edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Suyun en önemli tabii kaynak olduğunu dile getiren Kılınç, aynı zamanda bu doğal kaynağın insanlığın ve medeniyetin gereği olan mal ve hizmet üretmeye yaradığını söyledi. Suyun, günümüzde ilime ve tekniğe uygun bir şekilde planlanıp yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kılınç, "Suyu israf etmeden, kirletmeden, tahrip etmeden ve yok etmeden kullanıp gelecek nesillere de en azından aynı miktar ve kalitede aktarılması gerekmektedir ki buna 'sürdürülebilir kalkınma' denir. Bütün tabii kaynaklar insana Yaradanın hediyesidir. Bu kaynaklar ve su bize ecdadımızın mirası değil, torunlarımızın emanetidir" dedi.
Prof. Dr. Kılınç'ın konuşması çok ilgi görürken, kongre diğer katılımcıların sunumlarıyla devam etti.
(MDC-SO-Y)

17.01.2013 13:57:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT