1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sur’da kira öder gibi taksitle ev satılacak

Sur’da kira öder gibi taksitle ev satılacak

Sur’da kira öder gibi taksitle ev satılacak
A+A-

TOKİ, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan vatandaşlar kira öder gibi taksitle ev sahibi olacak.

Hükümet, Diyarbakır'ın Sur ilçesini 'Kentsel ihya çalışması' ile ayağa kaldıracak. Sur, tarihi dokusuna uygun olarak yeniden inşa edilecek. Vatandaşlar, kira öder gibi taksitle ev sahibi olacak. Esnafın zararları devlet tarafından karşılanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planına göre yeni yapılan binalar ilçeye adını veren surların yüksekliğini geçmeyecek. Daha önce 7-8 katlı kaçak olan yapılara izin verilmeyecek, iki katlı evler inşa edilecek.

VATANDAŞ MAĞDUR

İlçedeki vatandaşlar da mağdur edilmeyecek. Vatandaşlara konut için "İsterseniz evinizin bedelini verelim, isterseniz Diyarbakır'ın çeşitli yerlerinde bulunan TOKİ'den kira öder gibi taksite sizi ev sahibi yapalım" şeklinde iki alternatif sunulacak.

Hükümet, Sur'da kiracı olanları, tapusu olmayanları da unutmadı. Eylem planına göre bu durumda olanlar da isterlerse kira öder gibi taksitle TOKİ'den ev sahibi olacak. Taksitle ev sahibi olmak istemezlerse onlara da enkaz bedeli ödenecek.

'SUR'U AYAĞA KALDIRACAĞIZ'

Trabzon Ayasofya camiinde incelemelerde bulunan Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, vakıf eserlerininrestore edileceğini belirterek "Sur'u bir an önce ayağa kaldırmak için oraya özel ihtimam göstereceğiz. Orada bizim 70'e yakın tarihi eserimiz var. Şu anda 11 tanesinde önemli hasar var. Onları bir kereöncelikli olarak restorasyona alacağız" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT