1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sur'da 2 yaşındaki çocuk terör örgütü üyesi olmakla suçlandı

Sur'da 2 yaşındaki çocuk terör örgütü üyesi olmakla suçlandı

Sur'da 2 yaşındaki çocuk terör örgütü üyesi olmakla suçlandı
A+A-

Sokağa çıkma yasağının yaşandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 3 Mart’ta tahliye edilen, aralarında 2 ila 12 yaş arasında olan 8 çocuğa Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi tarafından “örgüt üyesi olmak” suçunun isnat edildiği ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve operasyonların devam ettiği 3 Mart tarihinde, aileleri ile birlikte tahliye edilen yaşları 2 ila 12 arasında değişen 8 çocuğa “örgüt üyeliği” suçunun yüklendiği ortaya çıktı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı ile yapılan görüşme ve talimatların kayda alındığı 3 Mart 2016 tarihli belgede, çocukların isimleri sıralandı. R.A. (7), M.A. (6), Ö.A. (3), G.A. (11), Ş.T. (10), B.T. (2), T.A. (8) ve K.Ş. (12) adlı çocuklar, "terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla itham edildi. Belgede “Suç Bilgileri” başlığı altına suç, ‘terör örgütüne üye olmak’ olarak gösterilirken ‘Suç Yeri’ olarak ise ‘Sur İlçesi İçerisi’ olarak belirtildi.

Belgede, “Cumhuriyet Savcısı ile yapılan görüşme ve alınan emirler” başlığı altında ise ,“03/03/2016 günü Sur ilçesinde askeri unsurlara teslim olan şahıslardan yaşı 18’den küçük olanlar Çocuk Şube Müdürlüğü’müze teslim edilmiştir.

3-625.jpg

Diğer görüşme bilgileri, emir ve talimatlar: Çocukların yaşları 12’den küçük olduğundan kimlik tespiti yapılarak yurda teslim edilmesi, çocuklardan B.T.’nin geçici olarak bakıma muhtaç olduğundan TEM Şube Müdürlüğü’nde işlemleri yapılan annesine teslim edilmesi ve bu çocuk ile birlikte 12 yaş altında diğer tüm çocuklarla ilgili koruma kararı aldırılması,

4-493.jpg

Yoklama tutanağında belirtilen hususlar maddi gerçeğin araştırılması ve adli bir yargılamanın yapılabilmesi için lehte ve aleyhte olan delilleri toplamak ve muhafaza altına alabilmek üzere el konulan olay, yakalanan kişiler ve uygulanan tedbirler hakkında Cumhuriyet Savcısı derhal bilgilendirilmiştir. Yukarda belirtilen emir ve talimatlar alınmıştır" diye yazıldı.

Sur'dan tahliye edilen çocukların yurda teslim olduktan sonra aileleri tutuklu olanların yakınlarına verildiğini aktaran avukat Mahmut Çiftçi, çocuklar hakkında bir dava açılmadığını söyledi.

6-310.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT