1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Süpürgeli Hırsızlar "asansör" Operasyonu İle Yakalandı

Süpürgeli Hırsızlar "asansör" Operasyonu İle Yakalandı

Süpürgeli Hırsızlar asansör Operasyonu İle Yakalandı
A+A-

İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Hatay ve Gaziantep'te duvar delip kuyumcunun asansörlü kasalarını süpürge ile çeken ve ATM'lerden nitelikli hırsızlık yaparak 2.5 milyon lira elde eden çete, 5 ilde 23

İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Hatay ve Gaziantep'te duvar delip kuyumcunun asansörlü kasalarını süpürge ile çeken ve ATM'lerden nitelikli hırsızlık yaparak 2.5 milyon lira elde eden çete, 5 ilde 23 ayrı adrese eş zamanlı yapılan operasyonla çökertildi.
Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, iddiaya göre Türkiye'yi İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Antalya olarak 6 bölgeye ayırarak kuyumcuların duvarını delip altınların bulunduğu asansörleri süpürge ile çeken ve banka ile ATM'lerden nitelikli hırsızlık yapan bir çete tespit etti. Çetenin hırsızlıkları daha önce de ATM'lerden hırsızlık yapmaktan yakalanan Coşkun Ö. ve Ozan U. liderliğinde gerçekleştirdiği belirlendi. Bu tespit üzerine polis, savcılıktan alınan izinle teknik ve fiziki takibe başladı. Yapılan takip sonucunda Coşkun Ö.'nün duvar delme ve ATM'leri sprial ile kesme konusunda uzman olduğu, Ozan U.'nun ise daha önce alarm firmasında çalıştığı için alarm konusunda uzman olduğu, hırsızlık yapılan yerdeki alarmları devre dışı bırakarak daha rahat hırsızlık yaptıkları öğrenildi. Hırsızlık dedektifleri, 8 boyunca harsızları adım adım takibe aldı. Yapılan takip sonucunda önce hırsızlık çetesinin İstanbul ve İzmir ayağındaki yaklaşık 14 kişi yakalandı. İstanbul'da yakalanan 6 kişi, hırsızlık yaptıktan sonra mangal partisi yaparken polis baskınıyla yakalandı. Polis, İstanbul ve İzmir'deki hırsızlar adliyeye sevk edilip tutuklandıktan sonra suç örgütünün Adana, Gaziantep ve Hatay illeri ile bağlı ilçelerde toplam 10 ayrı olay gerçekleştirdiklerini belirledi. Bu nedenle ikinci bir kez Adana, Gaziantep, Ankara ve Osmaniye'de 23 ayrı adrese eş zamanlı olarak 500 polisle operasyon yapıldı. Yapılan operasyonda çete liderleri Ozan U. ve Coşkun Ö. ile birlikte Ozan U.'nun sevgilisi Hatice D.'nin de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Operasyonda evlerde yapılan aramalarda 150 bin lira, 5 bin 600 gram civarında eritilmiş saf altın, 25 çift küpe, 1 tane 14 ayar bilezik, 10 yüzük, 1 tane 14 ayar altın parçası, 1 kalpli zincir, 1 tane 9 taşlı sarı altın parçası, 1 adet 11 taşlı sarı altın parçası, el telsizleri, Jammer cihazı ve hırsızlıkta kullanılmak üzere çok sayıda alet ele geçirildi. Şahısların 10 olayda 20 kilogram altın, 170 bin lira para çaldığı, toplamda 2.5 milyon lira elde ettiği belirlendi.
Çetenin hırsızlık yaparken girdikleri ATM'ye ya da kuyumcuya en az 5 kişi geldikleri, iki kişinin kuyumcuya ya da ATM'ye girdiği, diğer kişilerin de vatandaşın ya da polisin gelmesi durumunda içerdeki şahıslara haber vermek için telsiz kullandığı ortaya çıktı. Dışarıdaki şahısların da 10 metre arayla durarak hırsızlık olayını yönettikleri belirlendi. Suç örgütünün hırsızlık mahallerine gitmek için kiralama şirketinden araç ve minibüs kiraladıkları, hırsızlık dönüşü yine aynı yöntemle döndükleri tespit edildi.

ÇALDIKLARINI LÜKS HAYAT YAŞAŞARAK HARCADILAR
Özellikle çete liderlerinin çaldıkları altın ve paraları lüks hayat yaşayarak harcadığı ortaya çıktı. Çete lideri Ozan U.'nun 250 bin liralık cipe bindiği, Antalya, İzmir ve İstanbul'da eğlencelere katıldığı belirlendi. Ayrıca çetenin zengin görüntüsü vermek için gittikleri illerde yüksek kiralar ödeyerek zengin mahallelerde oturduğu tespit edildi. Çetenin İstanbul'da ayda 15 bin lira ödeyerek villa kiraladığı belirlendi.
Çetenin kuyumcudan hırsızlık yapacağı zaman önceden Ozan U. ile sevgilisinin aile süsü vererek kuyumcuya gittiği ve keşif yaptığı belirlendi. Keşifte çetenin kuyumcunun altını sakladığı yerin ve altını asansörlü yerde saklayıp saklamadığının öğrenildiği ortaya çıktı. Çetenin tespit yaptıktan sonra uygun saati ve zamanı bekleyerek harekete geçip önce Ozan U.'nun alarmı devre dışı bıraktığı, ardından Coşkun Ö.'nün duvarı deldiği, ardından süpürge ile asansörlü sistemde bulunan tabakaların içinde bulunan altınların çekilerek alındığı tespit edildi. Bu yöntemle hırsızların 5 liralık süpürge ile 20 kilo altın çaldığı belirlendi.

"BENİM SUÇUM YOK SEVGİLİM HIRSIZ"
Çete lideri Ozan U.'nun sevgilisi Hatice D., adliyeye sevk edilirken yüzünü kapattı. Yüzünü annesinin görmemesi için kapattığını söyleyen Hatice D., "Benim çeteyle bir alakam yok, sevgilim hırsızmış, ben sevgili kurbanıyım. Annem beni böyle görürse çok üzülür" dedi. Hatice D.'nin kuyumcu keşiflerinde çeteye yardım ettiği ileri sürüldü.
Hırsızlık dedektifleri, çeteyi Gaziantep'in Islahiye ilçesinde bir kuyumcuyu aynı yöntemle soymak için plan aşamasındayken çökertti. Yapılan sorguda zanlılardan Aziz Y.'nin, polisin "Islahiye'deki kuyumcuyu soyacaktınız" demesi üzerine, "Soygun düşünmekte mi suç, biz soygun yapmadık sadece düşündük" dediği öğrenildi.
Zanlılar, 3 gün süren sorgularının ardından "hırsızlık yapmak amacıyla suç örgütü kurmak ve nitelikli hırsızlık yapmak" suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.
Bu arada polis, asansörlü kuyumcuları uyararak, asansör kasalarda güvenlik önlemlerinin arttırılması, basınç, darbe ve duman sensörlerinin bulunması gerektiği, ayrıca duvarların perde beton tabir edilen malzemeden inşa edilmesi gerektiğini bildirdi.
(FKE-CC-Y)

18.01.2013 10:06:23 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT