1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sünnette Cinsel Organı Tamamen Kesilen Çocuğun Hukuk Mücadelesi

Sünnette Cinsel Organı Tamamen Kesilen Çocuğun Hukuk Mücadelesi

Sünnette Cinsel Organı Tamamen Kesilen Çocuğun Hukuk Mücadelesi
A+A-

Batman'ın Kozluk ilçesinde 2 yıl önce toplu sünnet töreninde çocuklarının cinsel organının tamamen kesildiği iddiasıyla 2 milyon liralık tazminat davası açan Çetinkaya ailesi, mahkemenin 600 bin lira

Batman'ın Kozluk ilçesinde 2 yıl önce toplu sünnet töreninde çocuklarının cinsel organının tamamen kesildiği iddiasıyla 2 milyon liralık tazminat davası açan Çetinkaya ailesi, mahkemenin 600 bin lira verilmesine karar vermesi üzerine Danıştay'a başvurdu.
Kozluk'ta 10 Haziran 2010'da Batman Valiliği ve Türkiye Petrolleri Batman Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplu sünnet töreninde çocuklarının cinsel organının tamamen kesildiğini iddia eden Çetinkaya ailesinin açtığı tazminat davası sonuçlandı. Çetinkaya ailesinin avukatı Orhan Acar, olayın 2010 yılında Türkiye Petrolleri ile Batman Valiliği'nin ortaklaşa düzenlediği sünnet töreninde meydana geldiğini söyledi. Sünnet sırasında hastanenin gerekli tedbirleri almadığını savunan Acar, yaptıkları araştırmalarda sünneti işin ehli insanların yapmadığı sonucuna vardıklarını söyledi. 4 kişinin sünnet edildikten sonra sıranın müvekkillerinin çocuklarına geldiğini aktaran Acar, "5. çocuk bizim müvekkillerin çocukları. Dosyadan anladığımız kadarıyla yapmış olduğumuz araştırmalara göre işin ehli insanlar bunu yapmıyor ve çocuğun cinsel organını kesiyorlar. Hazır doktor da yok, hemen geçiştiriyorlar. Bir yanık merhemi verip, çıkarıp eve gönderiyorlar. Sünnet törenini de kesiyorlar. Bunlar birkaç kere hastaneye gidiyorlar, fark edilmiyor. 3 gün aradan sonra bir doktor fark ediyor ve diyor ki durumunuz acildir. Onları Diyarbakır'a sevk ediyorlar. Diyarbakır'a geldikten sonra artık iş işten geçmiş" dedi.
Kayıtlara göre cinsel organın 3'te 2'sinin kesildiğini bildiren avukat Acar, bu durumun yanlış olduğunu, çocuğun cinsel organının tamamen kesildiğini ileri sürdü. Şu an çocukta cinsel organ diye bir uzvun bulunmadığını dile getiren Acar, şöyle devam etti:
"Biz Sağlık Bakanlığı'na başvurduk, olayı anlaktık, ne kadar tazminat istediğimizi, taleplerimizi dile getirdik. Sağlık Bakanlığı bizim başvurumuza cevap vermedi. Bizde dava açtık Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne. Sonra Batman İdare Mahkemesi'ne açıldı, Batman'a gönderildi. Mahkeme 2012 yılında 2-3 ay önce karar verdi. Maddi tazminat taleplerimiz reddedildi. Dediler ki siz masraf yazmamışsınız, biz buna bir şey yapamayız. Ama bu çocuğun tedavi olması lazım. Ailenin maddi durumu iyi olursa tedavi için Avrupa'ya da gönderebilir çocuklarını. Davayı kazandık. Çocuğa 400 bin, anne ve babaya da 100'er bin lira olmak üzere 600 bin lira manevi tazminat kazandık. Dosyayı temyiz ettik. Şu an dosya Danıştay'da. Biz 2 milyon lira istemiştik, ama ne yazık ki taleplerimiz kabul edilmedi. Biz ilgililer hakkında soruşturma açılsın diye suç duyurusunda bulunduk. 2010'dan beri suç duyurusunda bulunmuşuz, daha geçen gün bize tebligat geldi. Çok basit bir şeymiş gibi sulh ceza mahkemesine dava açmışlar."
(YRT-CC-Y)

05.01.2013 15:49:21 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT