1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Srebrenicalı Annelerden Keçiören Belediyesi'ne Ziyaret

Srebrenicalı Annelerden Keçiören Belediyesi'ne Ziyaret

Srebrenicalı Annelerden Keçiören Belediyesine Ziyaret
A+A-

1995 yılındaki Srebrenica katliamında yakınlarını kaybeden anneler, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ı ziyaret ettiler. Ziyarette Bosna Hersek'in İçişleri Eski Bakanı Sadık Ahmedoviç, milletvek

1995 yılındaki Srebrenica katliamında yakınlarını kaybeden anneler, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ı ziyaret ettiler.
Ziyarette Bosna Hersek'in İçişleri Eski Bakanı Sadık Ahmedoviç, milletvekilleri ile Srebrenicalı Kadın Dernekleri Başkanları ve Srebrenica Cehennemi Yazarı Cemaludin Latiç'de hazır bulundu. Heyeti "Hoş geldiniz" diyerek karşılayan Başkan Ak, "Başbakanımızın hassasiyetiyle Bosna Hersekli kardeşlerimize çok duyarlıyız. Bosna'ya gittiğimizde kendi evimizde gibi hissediyoruz. Burası sizin eviniz. Kendinizi yabancı görmeyin. Dostlarınızın arasına geldiniz. Her yıl düzenli olarak Bosna ile ilgili programlar yapıyoruz. Ramazan etkinliklerinde düzenlemiş olduğumuz Bosna Hersek Gecesi'ne Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja ile birlikte katıldık. Sizi burada görmekten mutluluk duyuyoruz. Keçiören'de bulunan Aliya İzzetbegoviç Parkı'nın içine Srebrenica katliamını unutmamak ve unutturmamak için Anma Anıtı açıyoruz. Açılışı yapacağımız zaman sizi de davet ediyoruz" diye konuştu.

3 BİN KİŞİ HALA KAYIP
Bosna Hersek milletvekili Skaljo Ömer ise konuşmasında, "90'lı yıllarda şimdiki Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı görevde olsaydı böyle bir katliam yaşanmazdı" dedi.
Katliamda şehit edilen 3 bin kişiyi hala aradıklarını ve kimlik tespiti yaptıklarını belirten Srebrenica Anma Merkezi Müdürü Merşed Smayloviç de, "Sadece mezarlık olarak kalmasın diye orada Anma Müzesi yapmak istiyoruz. Müzemizi insanlık dışına çıkanların nasıl büyük kötülükler yapabildiğini göstermek ve bir daha böyle insanlık dışı katliamlar uygulanmasın diye açıyoruz. Projenin 2.aşamasındayız. Bir ayda müzemizi bitireceğiz. Proje bitince Türk Hükümeti ve Belediyeler ile resmi yollarla irtibata geçeceğiz. Çünkü maddi desteğe ihtiyacımız olacaktır" diye konuştu.

"YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ"
Srebrenica Anneleri Derneği Başkanı Hatidza Mehmetoviç, Srebrenica Kadınları Derneği Başkanı Hajra Catic ve Podrinje Kadınları Derneği Başkanı Suhra Sinaniviçin'de katıldığı ziyarette konuşan Hatidza Mehmetoviç, iki oğlu, eşi ve tüm akrabalarını kaybettiği savaştan Srebrenica'ya tek başına döndüğünü anlatarak, "Bizim gücümüz yok. Sizlerle işbirliği sonucu Anma Müzesi ve iş istihdamı konularında yardımlarınızı bekliyoruz" dedi.
Konuk annelerden Srebrenica ve Zepa Anneleri Hareket Derneği Başkanı Munira Subasic ise Bosna Hersek'teki Soykırım Anıtı ve Anma Müzesi ile açılması gerekli olan işyerleri için destek istedi.
(BK-ÖZ-Y)

05.01.2013 10:53:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT