1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SP KASIM AYI İL DİVAN TOPLANTISI

SP KASIM AYI İL DİVAN TOPLANTISI

SP KASIM AYI İL DİVAN TOPLANTISI
A+A-

Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanı Özay ilhan, Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasında öğretmenine en düşük maaşı veren ülkelerden biri olduğunu söyledi.


SP Kasım Ayı il Divan Toplantısı, parti binasında yapıldı. Burada bir konuşma yapan İl Başkanı Özay İlhan, son günlerde ülke gündemini meşgul eden dershaneler konusuyla ilgili yaptıkları araştırmalar neticesinde dershanelerin mevcut koşullarda kapatılmasının sağlıklı bir netice olmadığı kanaatine vardıklarını söyledi. İlhan, “Ne yazık ki eğitim öğretim sisteminin ülke genelinde eşit şartlarda olmaması, Ankara Çankaya'daki bir okulla Van'ın Çatak ilçesinin Dalbastı köyündeki okulun fiziki ve teknik yapısı, eğitim öğretim koşulları arasındaki uçurum giderilmedikçe, her öğrenci ülkenin her okulunda aynı şartlarda eğitim almadığı sürece dershanelerin olması kaçınılmazdır. Tüm Türkiye'de eğitim öğretim sistemi eşit şartlara ulaştığı gün dershaneler kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ne acı gerçektir ki yaptığımız araştırmalar dershaneler nezdinde de ciddi sıkıntıların olduğunu göstermektedir. Özellikle atanamayan öğretmenlerin çok fazla sayıda olması ve bunun yanında formasyon eğitimi almamış bölüm mezunlarının da öğretmenlik yapıyor olması, dershanelerde öğretmenlerin çok cüzi ücretlerle çalıştırıldığı, bir kısmının sigortasız olduğu gerçeği ortadır. Hatta bazı dershanelerde öğretmenlik yapabilmek için öğretmen adayları dershanelere 5-10 adet öğrenci kaydetme gibi durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bunların yanında dershanelerde çalışan öğretmen, hizmetli, yönetici, kantinci, servisçi gibi yaklaşık 100 bine yakın insanın işsiz kalması gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Her şey bir yana okullarda yeterli eğitim almamış öğrencilerin umutları ve çocuklarının geleceğini düşünen ailelerin hayalleriyle oynanmaktadır. Öğrenci ve ailelerin hayalleri unutulmuş, dershanelerde çalışıp geçimini sağlayanlar unutulmuş, konu adeta hükümet cemaat çatışmasına dönüştürülmüş, yazılı ve görsel medya üzerinden iki taraf birbirine yaylım ateşi açmış durumdadır. Hükümete çağrımız, dershaneleri kapatmadan önce ülke genelindeki tüm okullarda eğitim öğretim sistemini eşit şartlara taşıyacak çalışmaları yapması, dershanelerde çalışan öğretmenlerin atanması, diğer dershane çalışanlarının çalışacağı alternatif ortamların oluşturulması gibi altyapı çalışmalarının sağlanması, ayrıca dershanelerin denetimini yapması, çalışanların koşullarının iyileştirilmesi, eksikliklerinin giderilmesini sağlaması gerekmektedir” dedi.

Konuşmasında bugünün Öğretmenler Günü olduğunu da hatırlatan İlhan, ''Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, böylesine önemli bir günde öğretmelerimizi yakından ilgilendiren dershaneler konusunun da ülke gündemimizi meşgul etmiş olması, birçok atanamayan öğretmen varken dershanelerin kapatılması durumunda; dershanelerde kısıtlı maaşa rağmen çalışan öğretmenlerimizin de işsizler kervanına katılacağı göz ardı edilmemelidir. Maalesef öğretmenlerimiz ciddi sorunlarla boğuşmaktadır. Büyük bölümü ailesinin geçimini sağlayabilmek için işportacılık, simitçilik, şoförlük gibi ek işler yapmak zorunda kalmaktadır. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında öğretmenine en düşük maaşı veren ülkelerden biridir. Avrupa ülkelerindeki bir öğretmen özlük hakları bakımından, bizim öğretmenlerimizden 3-4 kat daha fazla ücret almaktadır. Öğretmenlere uygun çalışma şartlarını hazırlayamayan, hak ettikleri maddi imkânı sağlayamayan bir sistemden, kaliteli eğitim beklemek hayaldir. Öğretmenlerimizin hak ettiği maaşı aldığı, atanamama gibi bir sorununun olmadığı bir Türkiye diliyorum. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi yetiştiren siz değerli öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle tüm eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum'' dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT