1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Soruşturmaya Türkiye eklendi

Soruşturmaya Türkiye eklendi

Soruşturmaya Türkiye eklendi
A+ A-

New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara, Reza Zarrab hakkında hazırladığı iddianameyi yeniledi.

Türkiye, yeni iddianamede ABD çıkarlarına karşı komplo kurmak için işbirliği, İran’a uygulanan ambargoyu delmek, banka sahteciliği ve kara para aklama suçlarının işlendiği ülkeler arasında gösterildi.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre, Miami’de 19 Mart’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Reza Zarrab için New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara tarafından hazırlanan iddianamede değişikliğe gidildi. 30 Mart’ta yenilenen iddianamede Türkiye ilk kez suçun işlendiği ülkeler arasında sayıldı.

4 ayrı suçlama

 Savcı ilk iddianamede Reza Zarrab’ın bazı şirketleri aracılığıyla Dubai ve Türkiye’de işlemler yaptığını özet olarak geçiyordu. Suçların hangi ülkelerde işlendiği yazmıyordu. Son iddianamede ise Türkiye bu suçların işlendiği yer olarak açık bir şekilde 4 ayrı suçlamayla ilişkilendirildi.

Reza Zarrab’a yöneltilen ABD çıkarlarına karşı komplo kurmak için işbirliği, İran’a karşı uygulanan uluslararası ambargoyu delmek, banka sahteciliği ve kara para aklama suçlamalarının işlendiği yer olarak New York ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Türkiye de kaydedildi.

Cumhuriyet gazetesinin yorumuna göre; suç Türkiye’de işlendiği için savcı Reza Zarrab'ın bu suçları kimlerle birlikte ve nasıl işlediğini araştırma hakkına ve dosyasına koyma, ifadesini alma hakkına sahip oldu.

“İlk iddianameyle bunu yapamazdı. Şimdi dosyanın ucunun nereye kadar gideceğini zaman gösterecek.”

Tarihler değişti
 İddianamede yapılan değişiklikte işlenen suçların tarihlerinde de değişiklikler yapıldı. Önceki iddianamede suçların işlenme tarihi olarak 2010 ile 2014 yılları gösteriliyordu. Yeni iddianamede ise tarih aralığı 2010- 2015 yılı olarak değiştirildi. Reza Zarrab ile ilgili tüm suçlamaların başına yeni tarih dilimleriyle birlikte, ‘Reza Zarrab, New York, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve her nerede bu suçlar işlendiyse’ ifadesi getirildi. İddianamede ayrıca New York’ta ismi gizli tutulan bir Çin bankasının da suçlara aracı olarak dahil olduğu iddiaları yer aldı.

’17 Aralık’ tesadüfü
 Haberde dikkat çeken bir başka unsur da soruşturmanın 17 Aralık 2015 tarihinde işleme konduğunun ortaya çıkması oldu. ABD federal adli sistemi resmi kayıtlarına göre, soruşturmanın başladığı resmi tarih, Türkiye’de yolsuzluk soruşturmalarının başladığı tarihin ikinci yıldönümünde denk gelen 17 Aralık 2015.

Haberde soruşturmanın başlatıldığı 17 Aralık’tan itibaren iddianamenin gizli olarak sisteme girdiği, gizlilik kararının da Reza Zarrab’ın Miami’de tutuklanmasının ardından 21 Mart 2016 tarihinde kaldırılarak iddianamenin kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi.

“Özel anlamı yok”
 Savcı Preet Bharara’nın ofisinden Cumhuriyet’e yapılan açıklamada da bu bilgi doğrulandı. Cumhuriyet’e konuşan yetkiliye göre 15 Aralık 2015 tarihinde büyük jurinin (grand jury) görüp kabul ettiği iddianame tekrar Bharara’nın ofisine gönderildi. Reza Zarrab hakkındaki iddiaların ve kanıtlar yeterli görüldüğü ve Savcı Preet Bharara’ya soruşturma açma yetkisi veren juri kararı ile birlikte iddianame 17 Aralık 2015 tarihinde Bharara’nın ofisinde resmi olarak kayıtlara kondu. Tarihin 17 Aralık’ın ikinci yıldönümüne denk gelmesi ile ilgili olarak Bharara’nın ofisi adına konuşan yetkililer herhangi özel bir yorum yapılmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye’ye sinyal mi?
 New York Barosu ve Reza Zarrab davasının görüleceği New York Güney Bölgesi Mahkemesi’ne kayıtlı avukat Cahit Akbulut da Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada “Reza Zarrab davasının ABD’de 17 Aralık tarihinde başlaması çok enteresan. Yılın 365 günü var. Böyle bir tarihi yakalamak 365’te bir şans ve o tarih yakalanmış. Çok çok büyük tesadüf olabileceği gibi Türkiye’de üzeri kapatılan soruşturmanın buradan çok güçlü bir şekilde başka yerlere de uzanabileceğinin ciddi sinyali olabilir” yorumunu yaptı.
 KAYNAK: AMERİKA'NIN SESİ - CUMHURİYET

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT