1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ŞÖNİM kurulma çalışmaları

ŞÖNİM kurulma çalışmaları

ŞÖNİM kurulma çalışmaları
A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca 81 ilde kurulması kararlaştırılan ve birçok ilde hizmete sokulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin (ŞÖNİM) Van’da kurulma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, kısa adı ŞÖNİM olan merkezin birimler arasında koordinasyonu sağlayacağını belirtti.

Merkezin, şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik çalışmalar yapacağını anlatan Koç, “Merkezde güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik, yönlendirme ve izleme hizmetleri verilerek. 7/24 saat esasına göre çalışmalar yürütülecek. ŞÖNİM'ler şu an Türkiye’nin birçok ilinde hizmete sokuldu. İlimizde de bunun açılması için çalışmalar başlatıldı. 5 ay önce Bakanlığımıza ŞÖNİM’in açılması için onay talebinde bulunduk. Bakanlıkta bununla ilgili iş ve işlemler tamamlanmak üzere, bu işlemlerin sona ermesi ile birlikte yaklaşık 1-2 ay içerisinde ilimizde de ŞÖNİM hizmete sokulacak. Merkez şiddetin altında yatan temel sonuçları tespit ederek, çözümü noktasında çalışma yapacak. Kurumlar arası koordinasyonu sağlayacağız. Önceliğimiz bir ailenin bölünmesini engellemek. Hem şiddet gösteren hem de şiddete uğrayan açısında temel sorunları ele alacağız. Bunlardan en önemlisi toplumsal olarak da en çok üzerinde durduğumuz aile içi şiddet ile ilgili. Şiddet önleme ve izleme merkezleri toplumda şiddeti önleyerek, şiddetin topluma yansımaması sürecini kapsıyor. Merkezin en önemli özelliği sadece şiddeti gören değil, şiddeti gösterene de hizmet verecek olması. Şiddete uğrayan ve şiddeti gösteren insanlar takip edilecek. Hedefimiz ailenin güçlendirilmesi ve bu çerçevede şiddetin sebebi araştırılarak şiddetin önlenmesidir” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT