1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Soma'da Su Baskınları Son Bulacak

Soma'da Su Baskınları Son Bulacak

Somada Su Baskınları Son Bulacak
A+A-

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, bu yıl yoğun yağışların ardından ilçe genelinde sık sık meydana gelen su baskınları ve rögar taşmalarının sonunu getirecek bir projeye başladıklarını belirtti. Yeni

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, bu yıl yoğun yağışların ardından ilçe genelinde sık sık meydana gelen su baskınları ve rögar taşmalarının sonunu getirecek bir projeye başladıklarını belirtti. Yeni projeyle, Soma genelinde bir yağmur suyu şebekesi oluşturularak sorunların önüne geçilecek.
Zafer Mahallesi'nde meydana gelen su baskınlarını önlemek amacıyla DSİ ile birlikte trilyonluk yatırımlarla Döşeme Deresi'ni ıslah eden Soma Belediyesi, şimdi de şehrin yağmur suyu şebekesini ele alıyor. Belediye Başkanı Hasan Ergene, su baskınları ve taşmaların sonunu getirecek projeyle ilgili bilgi verdi. Ergene konuya ilişkin açıklamasında, "Soma'da içme suyu ve kanalizasyon şebekesi yenilendi. Eski kanalizasyon şebekesini yağmur suyu şebekesine dönüştürmüştük. Yani Soma'da yağmur suyu şebekesini eski kanalizasyon olan yerlerde üstleniyordu. Yaptığımız hesaplamalara göre Soma'da yağmur suyu şebekesi yüzde 30 kanalizasyon ve içme suyu yüzde 100'lerde. Yağmur suyu şebekesi belediyemizin yaptığı eklemelerde gidiyor. Yağmur suyunun toplandığı yerleri en yakın dereye bağlamak suretiyle tahliye etmeye gayret ediyorduk. Büyüyen bir şehirde bu işin biraz daha bilimsel bir şekilde yapılması gerekiyor. İller Bankası ile iletişime geçtik. Onlarda bir ekip yollayarak Soma'da yağmur suyu şebekesini tümüyle ele alan bir çalışmaya başladık. Soma'nın tamamında yağmur suyundan kaynaklanan bodruma su dolması, su taşkınları sorununu kökünden halledecek bir çalışmaya başladık" dedi.
(YS-ERG-Y)

04.02.2013 11:28:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT