1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şoke eden haber bu kadarıda olmaz ki...

Şoke eden haber bu kadarıda olmaz ki...

Şoke eden haber bu kadarıda olmaz ki...
A+A-

Isparta haberleri:Yok daha neler insanlığın bittiği nokta bu olsa gerek bu kalmıştı buda oldu.Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde şehit Süleyman Kalkan'ın asker arkadaşı olduğunu söyleyerek ailesinden para istediği iddiasıyla yargılanan 23 yaşındaki Hasan B.,ik

Yalvaç'a bağlı Sücüllü Köyü'nde oturan Süleyman Kalkan, 19 Ekim 2011'de Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde vatani görevini yaptığı sırada terör örgütünün saldırısı sonucu şehit oldu. 2014 yılı Mayıs ayında Sücüllü Köyü'ne gelerek kendini şehiter Süleyman Kalkan'ın asker arkadaşı olarak tanıtan Hasan B., köylülerin yardımıyla ailnin evine gitti. Aileyle görüşen Hasan B., Süleyman Kalkan'ın şehit düştüğü saldırıda kendisinin de yaralandığını öne sürdü. Oğlunun asker arkadaşı olduğunu anlatan Hasan B.'yi gören anne Şerife Kalkan ise ne yapacağını şaşırdı.

AİLEDEN 700 LİRA ALDI

Çukurca'daki saldırıda yaralandığı için 2 yıldır tedavi gördüğünü iddia eden Hasan B. aileye, "Süleyman her gece rüyama girmeye başladı. 'Anama neden gitmedin sen. Biz kardeş değil miydik? Benim ne kötülüğümü gördün?' diye sorular soruyordu. 2 yıl hastanede yattığım için gelemedim" dedi. Gazi olmasına rağmen maddisıkıntılar içerisinde yaşadığını belirten Hasan B., Tokat'tan Yalvaç'a otostop yaparak geldiğini, geceleri camilerde yattığını anlattı. Askerlik döneminde Süleyman Kalkan'ın kendisinden cep telefonu almak içn 200 dolar borç istediğini savunan Hasan B., aileden 700 TL aldı. Süleyman Kalkan'ın mezarını soran Hasan B., dayı İsmail Kalkan ile birlikte mezara giderek dua etti, bir de fotoğraf çektirdi. Aile, başka birşehit ailesini ziyaret edeceğini söyleyen B.'yi 1 gece misafir ettikten sonra Samsun'a uğurladı.


ANNEDEN VERYANSIN

Durumdan şüphelenen 45 yaşındaki Şerife Kalkan, oğlunun şehit düştüğü birliğin komutanını telefonla arayarak, durumu anlattı.Komutanın, birlikte o tarihte Hasan B. adında bir asker olmadığını söylemesi üzerine Şerife Kalkan önce jandrmaya, ardından da Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu. Yapılanaraştırmada, HasanB.'nin Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde topçu birliğinde vatani görevini yaptığını ancak Süleyman Kalkan ile hiçbir arada bulunmadığı belirlendi. Savcılık Hasan B. hakkında 'dini inanç veduyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık suçunu işlediği' gerekçesiyle dava açtı.

ACI SÖZLER

Yalvaç Ağır Ceza Makemesi'ndeki duruşmalara katılmayan Hasan B.'nin Kırıkkale'de oturduğu tespit edildi. Bunun üzerine, Kırıkkale Asliye Ceza Mahkemesi'nden Hasan B.'nin ifadesinin alınarak Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi talep edildi. Hasan B. ifadesinde iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, Süleyman Kakan'ın kendisinden aldığı borcu istediğini savundu. Şehit annesi Şerife Kalkan ise "Verdiğim paraya acımıyorum. Olsaydı daha fazla verirdim. Ancak sanki oğlum şehit olurken yanındaymış gibi yaln ifadelerle benim acımı yeniden tazelediği için onu affedemiyorum. Bu yüzden şikayetçiyim" dedi.

KARAR VERİLDİ

Davanın 10 Aralıkta görülen son duruşmasında mahkeme heyeti, Hasan B.'nin 'dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık yapmak' suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis ve 1660 TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

A+A-
ETİKETLER:

HABERE YORUM KAT