1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sokak Kedileri "yuva"larına Kavuştu

Sokak Kedileri "yuva"larına Kavuştu

Sokak Kedileri yuvalarına Kavuştu
A+A-

Fatih Belediyesi, sokak kedileri için örnek bir projeyi hayata geçirdi. Belediye, ilçenin farklı noktalarına kurduğu "Kedi Evleri" ile sokak kedilerini koruma altına aldı. Kedilerin bütün ihtiyaçların

Fatih Belediyesi, sokak kedileri için örnek bir projeyi hayata geçirdi. Belediye, ilçenin farklı noktalarına kurduğu "Kedi Evleri" ile sokak kedilerini koruma altına aldı. Kedilerin bütün ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılanacağını belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Onların hizmeti sadece lojistik desteklerini sağlamak değil, onların yemek kadar sevgiye ihtiyaçları var" dedi.
Fatih Belediyesi, sokak kedileri için önemli bir projeye imza attı. Belediye, ilçenin 24 farklı noktasına yerleştirilen "Kedi Evleri" ile sokak kedilerini koruma altına aldı. Özel ahşaptan yapılan evlere yerleştirilen kediler, hem soğuk havalardan korunacak hem de sağlıklı bir ortamda yaşama fırsatı bulacak. Fatih Camii önüne yerleştirilen kedi evlerini bizzat yerinde inceleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediyenin kedilerin her türlü sağlık, yeme, içme ihtiyacını bu evlerde karşılanacağını söyledi.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, kedi evlerinin ilçede 24 ayrı bölgeye ihtiyaç doğrultusunda konulacağını belirterek, "Özellikle Fatih Camii bölgesinde çok kedi vardı. Hayvanseverler kendi mahallelerinde, sağda solda buldukları kedileri buraya getiriyorlar. Genelde de yemek artıklarını buraya koyuyorlardı. Zaman içerisinde gelen kediler sahipsiz kalıyorlar. Soğukta, yağmurda, çamurda sıkıntı yaşıyorlar. Hem de yemeklerin rastgele dökülmesiyle bir çevre kirliliği oluşuyordu. Sadece Fatih Camii civarı değil, 24 bölge tayin ettik. Kedi evlerini oraya koyuyoruz. Bizde Fatih Belediyesi olarak zaten onların lojistik desteğini sağlayacağız. Mamalarını sağlayacağız. Zaman zaman ilaçlanacak, bu evlerin bakımı yapılacak. Kullanımı açısından örnek bir yer olduğunu düşünüyorum. Buradaki kedileri de kısırlaştıracağız. Onların muhafaza edilmesi güzel elbette, ama kısırlaştırılmaları gerekiyor" diye konuştu.

"ONLARIN YEMEK KADAR SEVGİYE İHTİYAÇLARI VAR"
"Fatih Camii civarında sahipsiz 300 civarında kedi var" diyen Başkan Demir, hayvanların yemek, içmek kadar sevgiye de ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkan Mustafa Demir, "Her yerden getirip bırakıyorlar. Artık bunun yerine mahallesinde, sokağında, parkında muhafaza edilsin istiyoruz. Şuanda 28 tane ev var, ama siparişler devam ediyor. Onların hizmeti sadece lojstik desteklerini sağlamak değil, onların temel ihtiyacı yemekleri kadar sevgiye ihtiyaçları var. Bunun yolu da kedileri, köpekleri bir yere hapsedip, ömürleri boyunca orada hapis hayatı yaşatmaktansa, bunları kontrol altına alıp, kısırlaştırıp, aşılarını yapıp yaşam alanlarında korunmasında fayda var" dedi.
Başkan Mustafa Demir, kedi evlerini inceledikten sonra kedilere mama vermeyi de ihmal etmedi.
Öte yandan, Fatihli hayvansever Çetin Çimrilli, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bugüne kadar en iyi icraat bana göre bu oldu. O kadar mutlu oldum ki, anlatamam. 15 senedir gece gündüz bunlara bakmakla mükellefim. 14 tane kedim var" ifadelerini kullandı.
(HÇ-ET-OK-Y)

08.02.2013 17:47:02 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT