1. HABERLER

  2. Sofralarda Tam Buğday Ekmeği Tercih Edilmeli

Sofralarda Tam Buğday Ekmeği Tercih Edilmeli

Sofralarda Tam Buğday Ekmeği Tercih Edilmeli
A+A-

Ekmekteki kepek oranının artırılmasıyla birlikte uzmanlar tam tahıl veya tam buğday ekmeklerinin tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor. Özel Medicana Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemi

Ekmekteki kepek oranının artırılmasıyla birlikte uzmanlar tam tahıl veya tam buğday ekmeklerinin tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor.
Özel Medicana Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, ekmekteki kepek oranının arttırılarak, tuz oranının azaltılmasıyla birlikte ekmeğin sofralara daha sağlıklı bir şekilde gelmeye başladığını ifade etti. Özatan, "Ekmek tüketici için enerji, vitamin, mineral anlamına geliyor. Türkiye, ekmek tüketiminde kişi başı oranı en fazla olan ülkeler arasında. Ekmek genel anlamda besin değerinin tamamen bir kişinin karşılaması gereken orana ulaştırıldı. Başbakanımızın da öncülüğünde ekmekteki kepek oranı yüzde 35'ten yüzde 65'e, tuz oranı da daha minimuma indirilmeye çalışıldı. Ekmek bizim için sofralarımıza daha sağlıklı bir şekilde gelmeye başladı. Vücudumuzda normalde vitamin, mineral, magnezyum, çinko gibi her türlü dengeyi sağlayabilen kepek, ekmek oranındaki artışıyla daha sağlıklı hale getirildi. Kepek oranı normalde bir ekmeğin yüzde 12-15'ini, endosperm yüzde 80-85, ruşeym de 2 ile 3 arasında alımlarımızı sağlamaktadır. Endosperm kısmı sadece vitamin, mineral dengesini sağlarken, kepek eklendiğinde B vitaminleri çinko, magnezyum ve demir eklenmiş oldu. Ruşeym kısmında da daha çok lipikler ve enzimler yer almaktaydı. Bunların hepsi ekmeğimize eklendi. Daha sağlıklı bir ekmeği soframıza almış bulunuyoruz. Ekmeğin renginin değişmesi kepek oranının artmasıyla ilgili. Tabi bununla birlikte tadının da biraz değişmesini sofralarımızda hissedeceğiz. Ama bizim kesinlikle önerimiz tamamen tam kepek veya tek başına kepek ekmek tüketmek yerine, tam tahıl veya tam buğday ekmeklerini almak çünkü kepeğin içerisindeki fitik asit; demiri, magnezyum ve kalsiyumu bağlıyor diğer besinlerden almamız gereken faydalı besin değerlerini vücutta tutulmasına engel oluyor ve tam tersi demir eksikliği anemisi, büyüme ve gelişmede gerilikler ortaya çıkartabiliyor. Dolayısıyla bizim diyetisyen olarak önerimiz sağlıklı beslenmede tam tahıl ekmekleri veya tam buğday ekmekleri ve öğünlerde iki, üç dilimi aşmamak şartıyla almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
(SA-FM-ÖZ-Y)

08.02.2013 14:30:44 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT