1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Soba Zehirlenmelerine Dikkat

Soba Zehirlenmelerine Dikkat

Soba Zehirlenmelerine Dikkat
A+A-

Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Eşref Araç, vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyardı. Başhekim Yardımcısı Araç, hem ülke genelinde, hem de Silvan'da bilgisizlik,

Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Eşref Araç, vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyardı.
Başhekim Yardımcısı Araç, hem ülke genelinde, hem de Silvan'da bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin tehlikeli boyutlara ulaştığını belirti. Vatandaşların soba zehirlenmelerine karşı duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Araç, "Herhangi bir zehirlenme sırasında baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı ortaya çıkmaktadır. Zehirlenen kişilerin hemen sağlık kuruluşlarına beş vurmaları gerekmektedir. Zehirlenen hastaların içeriyi havalandırmaları ve o ortamdan uzaklaşmaları gerekmektedir. Soba zehirlenmelerinde bu durum kişiyi uyuttuğundan dolayı ölüme götürebilmektedir. Soba zehirlenmelerinden dolayı ülkemizde her yıl yüzlerce vaka oluyor. Soba kullanımında havayı daha iyi çekebilmesi için baca uzunluğunun 13-15 santimetre olması gerekmektedir. Sobanın duvara uzaklığı ise 15-20 santimetre olması gerekiyor. Soba borusunun uzunlukları ise iki dirsek olmalı, sobanın tamamının dolu olmaması gerekiyor. Soba alttan yakılmamalı üstten yakılmalıdır. Soba tam olarak sönmeden aile fertleri uyumamalıdır. Bu durum meydana gelebilecek faciaları önleyici nitelikte olur" dedi.
(İHY-YRT-AŞ-Y)

13.02.2013 14:54:16 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT