1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Soba Zehirlenmelerine Dikkat

Soba Zehirlenmelerine Dikkat

Soba Zehirlenmelerine Dikkat
A+A-

Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, bilgisizlik ve ihmal nedeniyle soba bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu her yıl onlarca kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "I

Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, bilgisizlik ve ihmal nedeniyle soba bacalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu her yıl onlarca kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, "Isınmak için yaktığınız soba en büyük düşmanınız olmasın" dedi.
Sobadan sızan gaza bağlı zehirlenmeler ile her yıl onlarca kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, "Zehirlenme vakalarının oldukça sık yaşandığı bu günlerde toplum bilinci artırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür. Soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınılmalıdır. Sık sık baca tıkanıklığı yaşanıyorsa baca deliğinin uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Özellikle lodoslu havalarda gece yatarken sobaların mutlaka söndürülmesi ve söndürülen sobanın kovasının ortamdan uzaklaştırılması gibi küçük önlemler zehirlenme vakalarını en aza indirecektir. Söndürülmeyen sobalardan çıkan karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde yaşanıyor. Karbonmonoksit gazı, renksiz ve kokusuz bir gazdır. Bu nedenle vatandaşlarımız bu gazın ortama çıktığını fark edemiyorlar. Bu gaz vücuda girdiği zaman doğrudan kana karışıyor ve zehirlenme olayı meydana geliyor. Olası bir zehirlenme vakasında yapılacak olan ilk işin kişinin temiz havaya çıkarılmasıdır. Daha sonra vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetleri çağrılmalı ve ambulans gelene kadar kişinin solunumunu engelleyecek ağız ve burundaki balgam gibi maddeler temizlenmelidir" şeklinde konuştu.
(İP-Y)

09.01.2013 10:52:13 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT