1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Soba Kovalarına Rağbet Azaldı

Soba Kovalarına Rağbet Azaldı

Soba Kovalarına Rağbet Azaldı
A+A-

Bartın'da demirciler arasında soba kovası yapan ustalar kaloriferli evlerin yapılması ile birlikte kova yapımının azaldığı bildirildi. Soba kovası yapan usta Hasan Ak, yeni binaların yapımı ile evle

Bartın'da demirciler arasında soba kovası yapan ustalar kaloriferli evlerin yapılması ile birlikte kova yapımının azaldığı bildirildi.
Soba kovası yapan usta Hasan Ak, yeni binaların yapımı ile evlerin kaloriferli olması ile birlikte eskiye nazaran daha az kova yaptığını belirtti. Usta Ak, "Eskiden binalarda kalorifer fazla yoktu. O yüzden daha sıklıkla soba kovaları yapıyorduk. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni bina yapımları arttı. Binaların hemen, hemen hepsinde kalorifer bulunuyor. Bartın'da çok nadir sobalı ev kaldı. Sobalı evlerde bile kovalar eskidikçe yama işlemi falan yapılıyor. Kovalar kullanılamaz hale gelecek ki, biz yeni kova satacağız. İşlerin fazla iyi olmaması nedeniyle yanımızda çırakta yetiştiremiyoruz. Çırak alsak maaş ve sigorta işlemleri bizim bütçemizi zorluyor. İnşallah işlerimiz biraz daha iyiye giderde, meslek olarak başka birilerini yetiştiririz" dedi.
(DK-SD-Y)

04.02.2013 12:11:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT