1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Siyasi Tutsaklar Ölüme Terk Edilmesin!'

'Siyasi Tutsaklar Ölüme Terk Edilmesin!'

Siyasi Tutsaklar Ölüme Terk Edilmesin!
A+A-

Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Demokratik Hukuk ve Yardımlaşma Derneği (TUYAD-DER) Van Şube Başkanı Ahmet Aygün, hükümetin bir an evvel ağır hasta tutukluların serbest bırakmasını konusunda çağrıda bulundu.


Cezaevlerinde yaşanan açlık grevleri ile ilgili TUYAD-DER Fagiye Teyran Parkı önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün, STÖ temsilcileri, tutuklu yakınları ve vatandaşlar katıldı. Grup adına basın metnini okuyan Aygün, 14 Mayıs 2013 tarihinden itibaren cezaevlerindeki hukuksuzluğun bitirilmesi konusunda girişimlerde bulunduklarını belirtti. Açlık grevinde olan arkadaşlarının yaşadıkları sorunların giderilmesini talep eden Aygün, “Bugün cezaevlerinde yaşam koşulları ağır olan toplamda 309 ağır hasta bulunmaktadır. Hükümetin bir an evvel ağır hasta tututukluların serbest bırakmasını talep ediyoruz ve bunun yasal takipçisi olacağız. Yoksa yarın çok geç olabilir. Süren açlık grevleri konusunda kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.


Daha sonra konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise, açlık grevindekilerin tutsaklık hukukunun uygulanmasını istediklerini belirtti. Açlık grevinde bulunan arkadaşlarla saatlerce görüştüklerini anlatan Üçer, “Biz kendilerine açlık grevini bırakmalarını ve bu konuda kendilerinin dışarıda mücadele yürüteceğini söyleyerek eyleme son vermelerini talep ettik. Onlarda bize somut ve samimi adımlar görmedikleri sürece eylemi bırakmayacaklarını söylediler. Buradan tüm halkımıza sesleniyorum. Öcalan ve bütün siyasi tutsaklar özgür kalıncaya kadar mücadelemizi sürdürelim" dedi.


Yapılan açıklamanın ardından grup daha sonra sessizce dağıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT