1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Siverek'te Baharın Müjdecisi Yarpuz Ve Kenger Satışı Başladı

Siverek'te Baharın Müjdecisi Yarpuz Ve Kenger Satışı Başladı

Siverekte Baharın Müjdecisi Yarpuz Ve Kenger Satışı Başladı
A+A-

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde baharın gelişini müjdeleyen yarpuz, kenger ve rışvat bu sene pazarlarda erken satılmaya başlandı. Siverek'in kenar mahallelerinde yaşayan işsiz vatandaşlar sabah erk

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde baharın gelişini müjdeleyen yarpuz, kenger ve rışvat bu sene pazarlarda erken satılmaya başlandı.
Siverek'in kenar mahallelerinde yaşayan işsiz vatandaşlar sabah erken saatlerde Karacadağ eteklerine gidip, bin bir zorlukla doğadan, toprak altından çıkardıkları doğal bitkileri Siverek pazarlarına getirip satarak geçimlerini sağlıyor.
İlçenin Kanlıkuyu Meydanında kurmuş olduğu tezgâhta doğal bitkileri satan Cengiz Şahin, rışvatı 5 TL, kengeri 4 TL, Yarpuzu 10 TL ve su teresini 4 TL'den sattıklarını belirterek doğal bitkilere ilginin büyük olduğunu söyledi.
Şifalı bitki olarak kullanılan yarpuzun kalbi ve mideyi kuvvetlendirdiği, mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşturan gazları söktüğü, sindirimi kolaylaştıran etkisinin olduğu bilinmektedir. Kenger bitkisinden elde edilen sakız diş etlerini kuvvetlendirip, iştah açarken, kengerin tazesi ise yemeklik olarak kullanılıyor.
(BY-MO-Y)

19.02.2013 17:00:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT