1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sismik Arama Gemisi Barbaros Harettin Paşa, Yola Çıktı

Sismik Arama Gemisi Barbaros Harettin Paşa, Yola Çıktı

Sismik Arama Gemisi Barbaros Harettin Paşa, Yola Çıktı
A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını açıkladı. Meclis'te gazetecileri açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, denizlerdeki petrol ve do

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını açıkladı.
Meclis'te gazetecileri açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda bugün itibariyle önemli bir noktaya ulaşıldığını ve sismik aramalarla ilgili 6-7 aydan beri yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi.
Yıldız, 2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla alakalı uluslararası arenada başarısını kanıtlamış bir sismik gemi satın aldıklarını duyurarak, "130 milyon dolar civarında bir ödeme yaptık. Bugün de Çanakkale Boğazı'ndan inşallah geçişini yapacak ve İstanbul'a doğru da yol alacak. Gemi öncelikle Karadeniz'de daha sonra da Akdeniz'deki sismik aramalar yapacak" dedi.
Geminin 3 boyutlu sismik arama yapabilmesi sayesinde daha hızlı mesafe alınacağına dikkat çeken Yıldız, "Sayın Başbakanımıza arz ettiğimde isminin Barbaros Hayrettin Paşa konmasını da onayladılar, uygun gördüler. Bu bizim özellikle karadaki yaptığımız çalışmalara ek olarak denizdeki yaptığımız çalışmaları ve uluslararası anlaşmalara zemin oluşturacak yapıyı çok güçlendirecek, hızlandıracak. Bunu hep beraber inşallah görmüş olacağız. Bu manada ben ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.
Doğalgaz zammı ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, ham petrolün fiyatında ciddi bir sıçrama olmaması, döviz fiyatlarında büyük bir hareketlilik izlenmemesi nedeniyle Şubat ayında doğalgaza zam yapmayacaklarını yineledi.
(MÜG-ÖZ-Y)

30.01.2013 14:02:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT