1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şırnak'taki Stk'lardan İmralı Görüşmelerine Destek

Şırnak'taki Stk'lardan İmralı Görüşmelerine Destek

Şırnaktaki Stklardan İmralı Görüşmelerine Destek
A+A-

Şırnak'ta toplanan 35 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, İmralı görüşmelerine destek verdiklerini ve umutlu olduklarını belirtti. Merkez Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan STK temsilcileri, 'Da

Şırnak'ta toplanan 35 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, İmralı görüşmelerine destek verdiklerini ve umutlu olduklarını belirtti.
Merkez Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan STK temsilcileri, 'Daha Güzel Yarınlar İçin İllada Barış İllaki Barış' pankartı açtı. Toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Av. Mesut Gerez, STK'lar olarak Kürt sorununun çözümüne yönelik yeniden başlatılan diyaloğu takdirle karşıladıklarını ve desteklediklerini söyledi. Binlerce insanın yaşamına mal olan ve geleceğini karartan bu sonunun çözümünün hayati ve toplumsal bir gereklilik olduğunu belirten Gerez, "Kürt sorununun çözümüne yönelik geçmişte başlatılan ve akamete uğrayan deneyimlerden dersler çıkarılmalı, sorunun tarihi ve toplumsal yönleri dikkate alınarak bütün yönleriyle bir yol haritası belirlenmelidir. Bugün, bu haklı taleplerimize uygun olarak görüşmelerin yeniden başlatıldığını görmek bizim açımızdan sevindirici ve umut vericidir. İlgili bütün kesimlerin sürece zarar verecek tutum, davranış ve söylemlerden kaçınılması gerektiğini ısrarla vurgulamak isteriz. Başlatılan diyaloğun gelişmesi ve sorunların daha rahat bir ortamda müzakere edilebilmesi bakımından tüm tarafların önlem alması gerektiğini, çatışma ve operasyonlardan kaçınılarak, sağlıklı bir diyalog ortamına katkı sunmaları gerekmektedir. Şüphesiz ki barış da en çok çatışmak kadar zor ve meşakkatlidir. Bizler Şırnak sivil kitle örgütleri olarak, en kötü barışın bile çatışmalardan daha iyi olacağını ifade ediyoruz ve herkesi üzerine düşen sorumluluğu, vicdani sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz" dedi.
(CK-YRT-AŞ-Y)

14.01.2013 14:31:14 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT