1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sırbistan, Kosova'da Sırp Cumhuriyeti'nin Kurulmasını İstiyor

Sırbistan, Kosova'da Sırp Cumhuriyeti'nin Kurulmasını İstiyor

Sırbistan, Kosovada Sırp Cumhuriyetinin Kurulmasını İstiyor
A+A-

Sırbistan, Kosova'da Sırp Cumhuriyeti'nin kurulmasını istiyor. Belgrad'da çıkan "Novosti" gazetesi, Sırp liderlerinin, Kosova hakkında ortak platform üzerinde mutabık olduklarını yazdı. Kosova medyas

Sırbistan, Kosova'da Sırp Cumhuriyeti'nin kurulmasını istiyor.
Belgrad'da çıkan "Novosti" gazetesi, Sırp liderlerinin, Kosova hakkında ortak platform üzerinde mutabık olduklarını yazdı. Kosova medyasının aktardığı haberde, onay verilen siyasi platform uyarınca, Kosova tanınmadan, Kosova'nın kuzeyindeki Sırplara özel statü verilmesinin talep edildiği belirtildi.
Sırbistan parlamentosunun da görüş bildireceği siyasi platformda, Sırbistan'ın, Kosova'nın kuzeyinde çoğunluk olan Sırplara geniş haklar sağlanması için mücadele vermesi ve kuzeyin geniş toprak özerkliliği olarak başlı başına Bosna'da ki gibi Sırp Cumhuriyeti'ne benzer bir mevcudiyet oluşturulmasının gerekliliğine vurgu yapılıyor.
Platform'da ayrıca, Kosova'nın kuzeyinde Sırbistan kurumları değil, özerk Sırp kurumlarının faaliyete geçmesi öngörülüyor.
Platform'da Sırbistan'ın hiç bir şart altında Kosova'yı tanımayacağının altı da çizildi. Sırbistan'ın Kosova hakkındaki söz konusu siyasi platformu milletlerarası camia ile de ele almayı planladığı öğrenildi.
(EK-CTŞ-ÖZ-D)

18.12.2012 17:10:02 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT