1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç Türkiye'ye Geliyor Ahmet Umur Öztürk Ankara

Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç Türkiye'ye Geliyor Ahmet Umur Öztürk Ankara

Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç Türkiyeye Geliyor   Ahmet Umur Öztürk    Ankara
A+A-

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomisl

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetine icabetle Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi. Nikoliç'in ziyaretinin, dönemin Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in 2007 yılında Türkiye'yi ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Gül'ün 25-27 Ekim 2009 tarihlerinde Belgrat'a 23 yıllık bir aradan sonra gerçekleştirdiği ilk ziyaretin iadesi mahiyetini taşıdığı belirtildi. Ziyaretin son beş yıl içinde yapılan altıncı ziyaret olduğu kaydedilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün 26 Nisan 2011 tarihinde Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Üçlü Balkan Zirvesi'ne katılmak üzere Sırbistan'a gittiği hatırlatıldı. Ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç'in Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 10. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle 26 Haziran 2012 tarihinde İstanbul'da düzenlenen zirveye katıldığı ifade edildi. Konuk Cumhurbaşkanı Nikoliç'in Ankara'daki resmi görüşmelerini 4 Şubat'ta tamamladıktan sonra ertesi gün temas ve incelemelerine İstanbul'da devam edeceği kaydedilerek, Nikoliç'in İstanbul'da Türk iş çevrelerinin seçkin temsilcileriyle de bir araya geleceği bildirildi. Açıklamada, "Balkanlar'da kalıcı barış, huzur, istikrar ve güven ortamının tesisi bakımından büyük önem taşıyan iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarıyla gözden geçirileceği bu ziyaret vesilesiyle güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır" denildi.
Ziyaretin iki ülke arasında son dönemde ivme kazanan ilişkilerin yeni bir halkasını teşkil edeceği belirtilerek, iki dost ülke arasında ilave işbirliği imkanlarının geliştirilerek ikili ilişkilerin geleceğine güvenle bakılmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.
(AUÖ-CC-Y)

01.02.2013 11:41:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT