1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şimşek: Rusya uçağı pilotların kendi kararlarıyla vuruldu

Şimşek: Rusya uçağı pilotların kendi kararlarıyla vuruldu

Şimşek: Rusya uçağı pilotların kendi kararlarıyla vuruldu
A+A-

Başbakan Yardımcısı Şimşek, düşürülen Rusya uçağı ile ilgili “24 Kasım’da Rus uçağını düşüren pilotlar, kararı kendileri aldı. Bu pilotların darbe girişimi sırasında bombardımanlara katıldığı bilgisi elimizde mevcut” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 24 Kasım 2014’te düşürülen Rusya uçağı ile ilgili “Rusya uçağını düşüren pilotlar, kararı kendileri aldı” dedi.

Sputnik’in haberine göre Şimşek, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov Moskova’da yaptığı görüşmeler sırasında 24 Kasım’da düşürülen Rusya Su-24 uçağı için tazminat ödenmesi konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Şimşek, “24 Kasım’da Rus uçağını düşüren pilotlar, kararı kendileri aldı. Bu pilotların darbe girişimi sırasında bombardımanlara katıldığı bilgisi elimizde mevcut” dedi.

Şimşek, Su-24 uçağının düşürülmesiyle ilgili Türkiye’de yapılan soruşturmanın darbe girişimiyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından yeniden başlatılacağını da ifade etti.

Şimşek, Türkiye’nin angajman kurallarını Rusya uçağı düşürülmeden önce değiştirildiğini de anımsatarak, “Suriye uçakları, Türk uçaklarını düşürdüğü için angajman kurallarını değiştirdik. Yeni kurallara göre, bir uçağı vurup vurmama kararı pilotlara bırakıldı” dedi.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, savaş uçağının düşürülmesine ilişkin “Tüm uyarılarımıza rağmen dikkate almayan uçak, hava kuvvetlerimiz tarafından düşürülmüştür. Yaptığımız toplantılarda ne yapacağımızın emri bizzat TSK’ya benim tarafımdan verilmiştir” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun sınır ihlali yapan Rusya’ya ait Su24 tipi savaş uçaklarının “Emir bizzat TSK’ya benim tarafımdan verilmiştir” sözlerine rağmen, 15 Temmuz darbe girişiminde gözaltına alınan pilotlara yönelik olarak, “Rus uçağını düşüren pilotların Pensilvanya ile bağlantıları olabilir!” diye konuşmuştu.

İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT