1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Silvan'da Hayvanlar İçin Doğaya Yem Bırakıldı

Silvan'da Hayvanlar İçin Doğaya Yem Bırakıldı

Silvanda Hayvanlar İçin Doğaya Yem Bırakıldı
A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulamayan yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı. Diyarbakır İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Silvan Avcılar Derneği, yoğun k

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulamayan yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı.
Diyarbakır İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Silvan Avcılar Derneği, yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken yabanı hayvanlar ve keklikler için doğaya yem bıraktı. Bayrambaşı beldesi, Önce Vatan ve Hasuni mağaraları bölgesine yabani hayvanlar için yem bırakma programına Diyarbakır İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Erdal Sever, Silvan Avcılar Derneği Başkanı İlhami Oral, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Mahmut Karaaslan, Diyarbakır ve Silvanlı Avcılar derneği üyeleri katıldı. Diyarbakır İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Erdal Sever, kış mevsimi itibariyle yaban hayatını kontrol altına almak için yemleme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Çermik ve Çüngüş ilçeleri kırsalının yanı sıra, Silvan ilçesi Bayrambaşı beldesi mıntıkasında yem bırakma çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Sever, "Keklik türü için buğday, tavşan türleri için ot türü şeyler, tilki ve kurt gibi etçil hayvanlar için ise doğaya yem bıraktık. Bu süreçte kurummuz bazı derneklerle başlatılan kampanya çerçevesinde almış olduğumuz buğday ve yemleri doğaya bıraktık. Kış mevsimi süresince bu tür çalışmalara devam edeceğiz. Burada yaklaşık 150 kilogram buğday doğaya bıraktık. Stoklarımızda 500 kilogram daha buğday var. Derneklerden de 4 ton civarında bir destek olacak. En kısa zamanda karla kaplı bölgelerde yiyecek bulunmayan noktalara da arkadaşlarla beraber çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonra da Eğil ve Ergani ilçesinin yanı sıra Karacadağ bölgelerine de bırakacağız" dedi.
Öte yandan, Silvan'da avlanmaya yasaklanan bölgelerde avlanırken yakalanan 8 kişinin av silahlarına el konulduğu belirtildi.
(İHY-YRT-AŞ-Y)

14.01.2013 12:08:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT