1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Silvan’da gözaltına alınan gazetecinin başına silah dayandı

Silvan’da gözaltına alınan gazetecinin başına silah dayandı

Silvan’da gözaltına alınan gazetecinin başına silah dayandı
A+A-

3 günden bu yana sokağa çıkma yasağının ve operasyonların sürdüğü Silvan'da gözaltına alınan bir gazetecinin başına özel harekat polisi tarafından silah dayandı.


Silvan’da cuma günü sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ardından güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlar sürüyor. Feridun, Tekel, Konak ile Mescit mahallerindeki sokak girişlerinde bulunan hendeklerin büyük bölümü kaldırıldı.

Kazılan hendeklerin kapatılmasına ve barikatların yıkılmasına yönelik operasyonlarını sürdüren özel timler bazı evlere de baskınlar düzenleyerek arama yaptı.

Bu arada dünden itibaren Silvan’a girmeye çalışan kalabalığa izin vermeyen polis, kalabalık bugün de ilçeye girmekte ısrar edince gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahale sonrası ilçeye girmekten vazgeçen grup Diyarbakır’a döndü.

Gazetecinin başına silah dayandı
Operasyonlar devam ederken; Silvan Belediyesi önünde belediye çalışanları Kerem Yılmaz ve Faysal Aksu ile gazeteciler Serhan Yüce ve Murat Demir gözaltına alındı.

Özel harekat polislerinin operasyonunu görüntülemeye çalışan Özgür Gün TV muhabiri Murat Demir ve DİHA muhabiri Serhat Yüce, kamera ve makinelerine el konarak gözaltına alındı. Olay anında, bir özel harekât polisi Özgür Gün TV muhabiri Murat Demir’in kafasına silah dayarken görüntülendi.

“Kafama sıkacak diye düşündüm”
Evrensel’den Faruk Ayyıldız’ın haberine göre, polisin kafasına silah dayadığı Dicle Haber Ajansı Muhabiri Serhat Yüce olayı şöyle anlattı:

“HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, Belediye başkanları ve HDP – DBP parti yöneticileri ile belediyenin bahçesinde bekliyorduk. O esnada zırhlı polis aracı geçti. Ben de görüntü aldım. Çekim yaptığımı görünce bağırmaya başladı, ‘yasak var çekmeyin’ diye. Daha sonra polis üzerime geldi. Kurşunu namluya sürdüğünü gördüm ve çekmiyorum, sakin ol demeye başladım. Seslerden de duymuşsunuzdur ‘dayılanma’ diye tehdit etti. Tehditlerine rağmen sessizliğimi korudum ama kafama silahı dayadı, darp etmeye çalıştı ve gözaltına aldı. 5 saatlik gözaltı sürecinin ardından serbest kaldık.”

Anlatmaya devam eden Yüce şunları söyledi:

“Gazeteciyim, yasağın bizi kapsadığını ifade eden bir durum yok. Anadolu Ajansı sokağa çıkma yasağının olduğu ilk günden bu yana çok rahat çekiyor, haberlerini yapıyor. Biz de Anadolu Ajansı’nı referans aldık. Onlar çekebiliyorsa, biz de çekebiliriz diye düşündük ama durum farklıymış. Kafamıza silah dayandı, gözaltına alındık.”

Polisin kafasına silah dayadığı anlarda neler hissettiği sorulan Yüce, “Kafama sıkacak diye düşünmeye başladım. Hatta nasıl ateş etmedi ona şaşırdım. Geliş tarzı, ses tonu ve öfkesi sıkacağını düşündürdü. Ben silahı kafama doğrulttuğunda elini tuttum, havaya kaldırdım yapma diye” dedi.

Silvanlı olduğunu ve 6 yıldır gazetecilik yaptığını ifade eden Yüce, geçtiğimiz yılda DHA muhabiri ile birlikte haber sırasında gözaltına alındığını, DHA muhabiri hakkında dava düşerken, kendisine açılan davanın devam ettiğini belirtti.

Silvan’da gazetecilere yönelik baskının devam ettiğini vurgulayan Yüce, özellikle Kürt medyasının baskıya uğradığını söyledi. İlçede sadece Anadolu Ajansının rahatça çekim yapabildiğini belirten Yüce, “Öz savunmanın olduğu mahallelere tanklı saldırılar oldu. Direnişin olduğu mahalleler yerle bir edildi. Tank atışlarının yapıldığı noktaların civarındaki dükkanlar da yıkılmış durumda. Bu mahallelere sadece Anadolu Ajansı girebiliyor. Onları da zırhlı araçlarla koruyorlar, mahallelere götürüyorlar.  Anadolu Ajansı çekebiliyor, biz neden çekim yapamıyoruz diye sorduğumuzda da AA’nın Valilikten özel izinli olduğunu söylüyorlar. Anadolu Ajansı dışında kim olursa olsun gazetecileri gözaltına alıyorlar” diye konuştu.

Sokağa çıkma yasağından ötürü kendilerine para cezasının da kesildiğini söyleyen Yüce, “Batı’daki medya organları bu yaşananları göstermeli, dayanışma içerisinde olmalı” dedi. (DHA, DİHA, Evrensel)

 

A+A-

HABERE YORUM KAT