1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Siirt'ten Başbakan Erdoğan'a Teşekkür

Siirt'ten Başbakan Erdoğan'a Teşekkür

Siirtten Başbakan Erdoğana Teşekkür
A+A-

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5084 sayılı yasa ile ilgili yeni bir düzenleme çalışmalarının yapıldığı şeklindeki açıklamasını

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5084 sayılı yasa ile ilgili yeni bir düzenleme çalışmalarının yapıldığı şeklindeki açıklamasını olumlu karşıladıklarını belirterek, "Sayın Başbakanımıza bölgemizdeki iş adamlarımızın, esnafımız ve tüccarımızın sesine kulak verdiği için teşekkür ediyoruz" dedi.
STSO Başkanı Güven Kuzu yaptığı açıklamada 5084 Sayılı Teşvik Yasası'nın 31 Aralık 2012 tarihinde sona erdiğini söyledi. Kuzu, "2012 yılı sonuna doğru yaptığımız değerlendirmeler sonucunu başta sayın başbakanımıza, ilgili bakanlıklar, TBMM'de bulunan siyasi partiler, milletvekillerimiz ve ilgili kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler ve kendilerine gönderdiğimiz raporlarla 5084 sayılı yasanın süresinin uzatılmasını, aksi takdirde işten çıkarmaların artacağını bildirmiştik. Ocak ayında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun 5084'ün devamı niteliğinde bir karar birliğine vardığını açıklamış olması bizi umutlandırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mardin gezisi dönüşünde 5084 sayılı teşvik uygulamasının son bulmasının ardından 3., 4., 5. ve 6. bölgeler için kademeli yeni istihdam teşvik sistemi getirileceğini açıkladı. Ülke genelinde 49 ilde 750 binin üzerinde bir istihdam söz konusudur. İlimizde ise 2012 yılında 5084 sayılı yasadan yararlanan işletmelerde çalışanların sayısı kümülatif olarak 90 binin üzerindedir. Son dört aydır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden, TUSKON'dan, bizim ve diğer illerin odalarından, sivil toplum kuruluşlarından yapılan 5084'ün uzatılması ile ilgili taleplere olumlu cevap gelmesi bizleri hayli sevindirmiştir. Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olarak süresinin uzatılması noktasında üzerinde ısrarla durduğumuz 5084 sayılı yasa ülkemizde verilen teşvikler içerisinde işletmelere en faydalı olanıdır. Özellikle SGK işveren prim desteği, yasadan yararlanan 49 il için çok yararlı sonuçlar vermiştir. Bu destek, istihdam artışını sağlamakla birlikte kayıt dışılığı azaltmış ve yasadan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin çalışan sayısını 10'un üzerine çıkarmalarına yol açmıştır" dedi.
(RÇ-AKK-Y)

20.02.2013 14:17:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT