1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Siirt'te 'tuza Dikkat Haftası' Etkinlikleri

Siirt'te 'tuza Dikkat Haftası' Etkinlikleri

Siirtte tuza Dikkat Haftası Etkinlikleri
A+A-

Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, fazla tuz tüketiminin yüksek kan basıncına yol açtığını bunun da kalp hastalıklarına ve hatta ölümlere yol açtığını söyledi. Dr. Ömür, 'Tuza Dikkat Haftası'

Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, fazla tuz tüketiminin yüksek kan basıncına yol açtığını bunun da kalp hastalıklarına ve hatta ölümlere yol açtığını söyledi.
Dr. Ömür, 'Tuza Dikkat Haftası' dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de tuz tüketimi konusunda daha fazla bir bilinçlenme gerektiğini belirtti. Dr. Ömür, "Sofra tuzu, et suyu tabletleri, hazır çorbalar, konserveler, salamura besinler, ketçap, hardal, hazır soslar, salam, sucuk, sosis, kurutulmuş domates, peynir, zeytin, cips ve krakerler, hazır gıdalar, tuzlu kuruyemişler, karbonat, maden suları, kabartma tozu tuz oranı yüksek besinlerdir. Ülkemizde en sık kullanılan tuz kaynağı besinlerden biri de ekmektir. Sağlığa zararlarını önlemek amacıyla ekmekteki tuz oranının azaltılması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Bir insanın tüm besinlerden alması gereken günlük tuz miktarı 3 gramken, ülkemizde kişi başına günlük ortalama 18 gram tuz tüketilmektedir ve bu değiştirilebilir bir davranıştır.Aşırı tuz tüketiminin sadece yüksek kan basıncı nedeni olmakla kalmayarak günümüzde önemli birer sağlık sorunu haline gelen mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle halk sağlığının korunması ve hastalıkların oluşumun önlenmesi için çok sektörlü bir yaklaşım ile toplumumuzda tuz tüketiminin kademeli olarak önerilen seviyelere düşürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün destekleri gerekmektedir" dedi.
(RÇ-YRT-AŞ-Y)

07.02.2013 16:08:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT