1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Siirt'te 200 Aile Kardeş Oldu

Siirt'te 200 Aile Kardeş Oldu

Siirtte 200 Aile Kardeş Oldu
A+A-

Siirt'te 200 aile, Valilik tarafından oluşturulan 'Siirt akademisi' ile kardeş oldu. Projeyi tanıtmak amacıyla Polisevi'nde düzenlenen toplantıda slayt gösterisi yapıldıktan sonra kardeş ailelerin b

Siirt'te 200 aile, Valilik tarafından oluşturulan 'Siirt akademisi' ile kardeş oldu.
Projeyi tanıtmak amacıyla Polisevi'nde düzenlenen toplantıda slayt gösterisi yapıldıktan sonra kardeş ailelerin belirlenmesi için kura çekildi. Siirt Valisi Ahmet Aydın burada yaptığı konuşmada, daha önce hayırsever işadamı Abdülhamit Saraçoğlu adına yaptırılan çocuk yuvasının boşaltılmasının ardından boş kalan bu binayı değerlendirmek istediklerini söyledi. Bu binanın Siirt akademisi olarak değerlendirilmesine karar verdiklerini belirten Vali Aydın, "Burada sinema, tiyatro çalışmaları yapılacak. Arapça Kürtçe, bilgisayar kursları dahil çeşitli kurslar düzenlenecek, çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Çok yönlü bir faaliyet gösterilecek. 13-14 sosyal branşta projeler uygulanacak. Akademi bölgemize ve hatta bütün Türkiye'ye örnek olacak bir projedir. Siirt Valiliği Saraçoğlu Akademisi'nin ilk çalışması ilk projesi kardeş aile projesidir. Ömür boyu bu kardeş ailelerle birlikte olacağız. Maddi ve manevi desteği vereceğiz. Onları ziyaret edeceğiz. Onlara maddi olarak gücümüz nispetinde yardımcı olacağız. Gerekirse çocuklarının okul durumları ile ilgileneceğiz. Bu kardeşliğimiz ebediyete kadar sürsün. Maddi olaylarda paylaşma eksilmeye yola açar, ama manevi olaylarda paylaşma o olayın artmasına neden olur" dedi. Siirt Müftüsü Faruk Arvas ise, "Siirt'te başlattığımız kardeş aile projesi, Muhacir ve Ensar kardeşliğinin Siirt'teki uygulaması olmasını temenni ediyorum. Bu uygulama bölgemize ve ülkemize örnek olacaktır. Unutmayalım ki müminlerin kardeş olduğu Kur'an-ı Kerim'de buyruluyor. Peygamber efendimiz Müslümanlar kaynaşmada, dayanışmada muhabbette bir vücudun organları gibidirler. Bir organdaki sıkıntı diğer organları da etkiler. Müminlerde öyle olmalıdırlar" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Ahmet Aydın ilk kurayı çekerek kendisinin kardeş ailesini belirledi. Vali Aydın, kardeş ailesi Kerem Nail adlı kişiyi telefonla arayarak kura ile kendisine kardeş aile olarak belirlendiğini söyledi.
Toplantı bütün davetlilerin kura çekerek kardeş ailelerini belirlemeleri ile sona erdi.
(RÇ-YRT-AŞ-Y)

08.02.2013 13:37:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT