1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Siirtli Koçerler Van Yaylalarında

Siirtli Koçerler Van Yaylalarında

Siirtli Koçerler Van Yaylalarında
A+A-

Siirt’ten başlayan ve yaklaşık 20 gün süren zorlu yayla yolculuktan sonra, Van-Bahçesaray karayolu üzerinde bulunan Karapet Geçidi eteklerindeki yaylalara varan Koçerler, soğuk hava altında yaşam mücadelelerine başladılar.

Yaylada yaklaşık 2-3 ay gibi bir süre kalacak olan Siirtli Koçerler, tüm zorlu hayat şartlarına rağmen yaşam mücadelesine devam ediyorlar.

Van-Bahçesaray karayolu üzerinde bulunan 2985 rakımlı Karapet Geçidi eteklerinde kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Dağların karlı ve bölgenin rüzgarlı olmasından dolayı sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Koçerler, "Yaklaşık 20 gün önce Siirt’ten buraya geldik. Burası çok soğuk. Yaklaşık 20 gün daha bu soğuk hava devam eder. Soğuk havadan dolayı sürekli soba yakıyoruz" dediler.

BU YAYLADA KOYUN VE KEÇİLERİ ERKEKLER SAĞIYOR
Yaz döneminde hayvanlarını yaylalara çıkartan vatandaşlar, öğlen ve akşam olmak üzere günde iki kez sağım yapılıyor. Günlük yoğun işlerinin arasında günde iki kez yaylalara çıkan Berivan’lar, sağım yapıp tekrar evlerine dönerek kaldığı yerden işlerine devam ederken, Siirtli erkek Koçerler ise, koyun ve keçilerini kendileri sağıyor. Kadınların günlük işlerinin yoğun olduğundan dolayı sağım işini kendileri yaptıklarını söyleyen Koçerler, “Koyun ve keçileri biz sağıyoruz, kadınlar ise sağdığımız sütü peynir yapıyor. Böyle olunca hem kadınlarımız fazla yorulmuyor, hemde günlük işlerini daha rahat yapıyorlar” dediler.

4-492.jpg5-472.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT