1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Siirt İhd'den İnsan Hakları Haftası Etkinlikleri

Siirt İhd'den İnsan Hakları Haftası Etkinlikleri

Siirt İhdden İnsan Hakları Haftası Etkinlikleri
A+A-

İnsan Hakları Haftası nedeniyle İnsan Hakları (İHD) Siirt Şubesi tarafından bir basın açıklaması yapıldı. İHD Siirt Şubesi hizmet binası önünde basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Vetha Aydın, KCK

İnsan Hakları Haftası nedeniyle İnsan Hakları (İHD) Siirt Şubesi tarafından bir basın açıklaması yapıldı.
İHD Siirt Şubesi hizmet binası önünde basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Vetha Aydın, KCK'ya yönelik operasyonları kınayarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi. Aydın, "Onurlu bir barışın vazgeçilmez olduğu bir dönemde olmamıza rağmen 2012 yılının sonlarına yaklaştığımız bu süreçte insan hakları hiç de iç açıcı bir noktada değildir. Bu siyasal iktidar döneminde de insan hak ihlallerinde ciddi artışlar olmuş, neredeyse 90'lı yılların sonundaki ihlal trendine geri dönülmüştür. Kürt politikacılarının, belediye başkanlarının, seçilmişlerinin, demokratik siyaset yapmak isteyen muhaliflerin, insan hakları savunucularının, kadın hareketi aktivistlerinin cezaevlerine doldurulduğu süreç halen devam etmektedir. Binlerce insan, barışı, demokrasiyi, cins eşitliğini, ekolojik demokratik yerel yönetim anlayışını, çoğulculuğu savunduğu için esir alınmıştır. Baskıcı ve retçi egemen devlet anlayışı, adliye koridorlarında ve mahkeme salonlarında en üst düzeyde tezahür etmiştir. Adli bürokrasi eliyle ana dilde savunma hakkı engellenmiş, adil yargılama ve savunma hakkı en başından ihlal edilmiştir" denildi.
Açıklamanın son bölümünde 2012 yılında kadına yönelik şiddetin arttığı bir yıl olduğu iddia edildi.
Hafta boyunca düzenlenecek etkinlikler kapsamında, kamu kurumları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ziyaret edileceği, tutuklu ve hükümlülere kart gönderileceği belirtildi.
(RÇ-MET-AŞ-Y)

10.12.2012 15:39:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT